LUCINKA JE PROSTĚ SILNÁ, STATEČNÁ BOJOVNICE

Dnešní článek je od jedné z vás, od paní Jiřiny, které paleo strava doslova změnila život. Z její tříleté dcerky Lucinky, která trpěla těžkým atopickým ekzémem, astmatem a chronickou zácpou, se stala zdravá a veselá holčička.

Člověk může napsat milion slov, popsat tisíce stránek, ale pokud to, co píše, nemá praktický dopad, je to k ničemu. Proto mám radost, že je paní Jiřina ochotná sdílet svůj příběh s námi …

Jmenuji se Jiřina Částková a mám tříletou dceru Lucinku. Od jejího narození jsme bojovali s těžkým atopickým ekzémem. Nejdříve nám lékaři tvrdili, že to nic není, že to časem zmizí, po třetím měsíci nám sdělili diagnózu atopický ekzém.

Nasadily dceři kortikoidy (které jsme používali tři roky) a bylo nám řečeno, že je to normální a v dnešní době běžné a do dvou let to zmizí.

Pomoc od lékařů? Absolutní nezájem!

Jenže Lucinka měla dva roky pryč a ekzém se stále nelepšil. Poslali nás na alergologii, kde se zjistilo, že dcerka má i astma. Ke kortikoidům tedy přibyl ještě inhalátor.

Čekala jsem nějaké návrhy na řešení příčiny, proč je dcera nemocná a jak se to bude léčit, ale dostalo se nám jen absolutního nezájmu, pouze instrukce, abychom chodili na kontroly.

Nechtěla jsem to nechat být, od jejího narození jsem to řešila, hledala jsem pomoc u lékařů, ale z jejích odpovědí jsem byla zoufalá. Žádnou jinou radu, než že musím dávat pozor na její stravu, z které to vše pramení, jsem nedostala. Lucinka byla kojená a poté jsme přešli na klasickou stravu doporučovanou lékaři (pestra strava, žádná omezení, jídlo pětkrát denně, …). Klasický jídelníček, který je obvyklý u většiny rodin, takže hrůza.

V létě minulého roku to vyvrcholilo tím, že se jí ekzém dostal i na genitálie. Kdo to nezažil, nedokáže si představit, co to je za katastrofu. Plakala při každém čůrání i kakání. K tomu všemu trpěla úpornou zácpou.  Lékaři nebyli schopní vůbec pomoci, stále jen dokola ty samé věty, že to tak prostě je.

„Narazila jsem na paleo stravu”

Často jsem brečela s ní, když jsem viděla, jak trpí. Snažila jsem se najít pomoc na internetu, nějakou radu, pomoc a narazila na stránky Terezy Broschové. Přečetla jsem si její příběh a velmi mě to inspirovalo. Říkala jsem si, že měla velké starosti jako já a rozhodla jsem se jí kontaktovat. Byla jsem v té době už strašně zoufalá a psychicky vyčerpaná.

Terezka byla moc milá a hodná a poradila mi, co mám dělat. Díky ní jsem se dostala k paleo stravě a dostala kontakt na úžasnou paní doktorku Elekovou, s kterou jsem stále v kontaktu a jezdíme k ní v současné době pravidelně na kontroly.

Do paleo stravy jsem se jít nebála, neměla jsem žádné pochybnosti, protože když jsem viděla, jak nás všichni přehlížejí a radí samé nesmysly, které vůbec nepomáhají, neměli jsme co ztratit. Lucinka na tom byla opravdu zle, takže jsem se toho chytla a byla jsem přesvědčená, že to pomůže.

Všechno jsem si o paleo stravě zjistila, načerpala informace a paní doktorka nám pak už jen potvrdila, že je to správná cesta a že výsledky uvidíme. (Lucinka totiž měla od narození špatná střeva. Já jsem jí svou špatnou střevní mikroflóru předala při porodu.)

Těžké začátky

Začátky na nové stravě byly těžké, ale já věděla, že Lucince i sobě pomůžu! Nepochybovala jsem ani vteřinku, prostě jsem se do toho pustila. První, co jsem udělala, bylo, že jsem vyhodila všechny potraviny obsahující lepek a cukr, které jsou pro tyto děti nejhorším zlem. A začala jsem se učit vařit zdravě.

Lucinka začala jíst vše, co jsem uvařila​​. Věděla jsem, že je paleo strava hodně založená na zelenině, která je pro vývoj dítěte nezbytná, takže jsem opravdu snažila, aby měla vše k vyléčení. Měla jsem obrovskou radost z toho, že jí chutná. A nejen to, začala se měnit a lepšit.

Jediné, co mě trápilo a trápí, je postoj lidí kolem mě – příbuzní to zavrhují a myslí si, že ji trápím. Dávám ale na svůj instinkt a ne na to, co říkají ostatní. Mají mne i přítele za hlupáky, přestože vidí, že se Lucinka uzdravila.

Stálo to za to!

Hned druhý den po vysazení mléčných výrobků se Lucince zlepšilo dýchání tak, že nepotřebovala inhalátor. Byla jsem naprosto v šoku a říkala si, že to není možné! :-) Jedla mnoho mléčných výrobků, protože jsem nevěděla, co kloudného jí mám dávat, když se po většině ostatních potravin osypávala.

Asi po měsíci se celá zahojila, ekzém zmizel i z genitálií, mohla se v klidu vyčůrat a i stolice se zlepšila – chodila pravidelně a bez pláče. I první dva zčernalé zoubky nahoře se uzdravily a zmizel zubní kámen.

Je pravdou, že je to psychicky náročné, tělo Lucinky se čistí a mění, takže dcerka měla i období, kdy velmi špatně spala, plakala a nechtěla u sebe mít nikoho jiného než mě. Ale za tu změnu k lepšímu to stálo za to.

Teď po skoro čtyřech měsících jsme najeli na homeopatický detox pod dohledem paní doktorky Elekové. Lucinka to zvládá, reakce nejsou nijak velké. Dcerka začala brát také chlorellu (zelená řasa), která jí obrovsky pomáhá při detoxikaci a zároveň i chutná. Říkáme tomu zelené bonbónky. :-)

Určitě zůstaneme u této stravy, nechci jí už krmit potravinami plnými éček a chemie. Dcerka si na to zvykla a i když občas jí něco nezdravého, tak ví, že to její tělíčko nechce.

Občas, zdůrazňuji to slovo, jí něco špatného dám, ale vím, že jí to nic neudělá a ona má radost, že to má za odměnu, ale nebere to jako samozřejmou součást naší stravy. Je v tomhle ohledu skvělá a rozumná.

Co dál …

Věřte mi, je to úžasné a měnit určitě nebudu, jsem spokojená s tím, jak to je, a až se úplně vyčistí po tom detoxu, bude to zázrak. Ostatním maminkám s takto nemocnými dětmi můžu jen říct, ať se toho nebojí a jdou do toho, protože výsledky se dostaví jako u nás.

Vždycky máme na výběr: buď zdraví našich dětí nebo nemocné a trpící děti, volba je jen pouze na nás, protože my jsme zodpovědné za zdraví a vývoj našich dětí a děti jsou naše budoucnost, mějme to na paměti. Zdraví máme jen jedno a není samozřejmostí!!! Prosím vás otevřete oči, svá srdce a začněte naslouchat!

Děkuji. Jiřina Částková

E-book OPRAVDOVÉ JÍDLO PRO DĚTI – proč a jak začít vařit paleo

Chci více informací

Tereza Broschová
Jsem výživová poradkyně a propagátorka opravdového jídla. K výživě se jsem se dostala před lety kvůli zdravotním problémům svého staršího syna a svět zdravého stravování a smysluplný životní styl paleo mi učaroval natolik, že jsem se rozhodla věnovat se mu i profesně.
 
V současné době se nejvíce zabývám dětskou stravou a terapeutickým protokolem AIP. Učím rodiče, jak výživným jídlem podpořit své děti, aby byly zdravé a spokojené. Moje kniha Opravdové jídlo pro děti - proč a jak začít vařit paleo a online kurz Opravdovým jídlem ke zdraví vám ukážou, jak na to.
 
Nabízím i individuální konzultace pro vás a vaše děti.

Trápíte se vy nebo vaše děti s nějakým chronickým onemocněním?

Díky tomuto e-booku zjistíte, že jídlem se dá léčit. Dozvíte se o terapeutické dietě AIP, která dokáže restartovat organismus a spustit jeho samouzdravovací schopnosti.

Komentáře
 1. Hana Mošová napsal:

  Krásný příběh, jste opravdu úžasná, že jste se do toho pustila a nebrala ohledy na cizí. Vždyť ta starší generace to je hrůza a děs, všude samý vypečený šedesátníci, věčně unavení a myslí si, že cukr je spása lidstva a že dávat dětem vodu místo štávy je naprostý zločin a podvýživa.

  • Tereza Broschová napsal:

   Musím souhlasit, že paní Jiřina je úžasná. A rozesmála mě vaše připomínka o starší generaci. Ale tak to prostě je, asi nemá smysl jim nic vymlouvat. T.

  • Jana.Rutrichová napsal:

   Jak se člověk stravuje-je jenom o jeho pohodlí a jeho vědomostech. Trochu protestují proti vypecenym sedesatnikum…Podívejte,co mladých dvacítek,opasanych spekovymi pneu běhá okolo nás….Souhlasim ale,že lidé jedou v zajetých kolejích a pro něj jídlo našich babiček je prostě modla…I když mají nadváhu, vysoký tlak, bolesti….Nic měnit nechtějí…“Jejich škoda“
   Hezký den.

 2. Simona napsal:

  Tak to je krása, moc Vam gratuluji k uspěchu. My jsme přechod na paleo nezvládli. Bohužel nezvládám nakupovat ani třikrát denně vařit. Občas je u nás problém i jen ohřát přesnídavku :-(

  • Jiřina napsal:

   Děkuji paní Simono a jak jsem říkala vše záleží jen na nás jak se k tomu postavíme,já jsem s dcerkou doma,mateřskou už nepobírám a tak se musí snažit přítel,protože chci uzdravit Lucinku,to je pro mě důležité a ať si o tom myslí každý své,mějte se hezky

 3. HB napsal:

  Jsem moc stastna za vasi holcicku, ze vas ma . Moje kamaradka ma taky holcicku s ekzemem a kdyz ji vidim, jak ji pribinacek s rohlikem a pak s ni jezdi po doktorech… Nechce se ji neco menit, je to tak pohodlne . Taky jedeme paleo, neni u nas nastesti nikdo nemocny a ani nechci, aby byl . Vic takovych maminek, jako jste vy

  • Jiřina napsal:

   Děkuji a Víte taky jsem před tím byla taková, jak Vaše kamarádka ale díky Terezce je vše jiné a jsem za to moc ráda a buďte šťastní, že jste zdraví, mějte se krásně

 4. Aneta napsal:

  Občas ji neco špatného dam a ona ví ze to ma za odměnu? To ji odmenujete špatným jídlem za odměnu? To asi nemá moc dobrou budoucnost ve zdravém stravování ..

  • Jiřina napsal:

   Dobrý den, paní Aneto,bohužel jste nic nepochopila a paní Petra odpověděla moc hezky, když Lucince dám občas něco špatného, tak to vůbec nevadí, protože vím, jak jí sestavuji jídelníček! Jiřina

 5. Petra napsal:

  Paní Jiřino, klobouk dolů a hodně vytrvalosti přeju…

  Paní Aneto, a kolik dospělých se těší na to, až si dají to svoje pivo/panáka atd.? Větrník se šlehačkou apod.? Při plném vědomí toho, že to není pro tělo ono… (Tím to neomlouvám, jen že nejsme dokonalí, jsme lidi). I tak na tom bude Lucinka asi 1000× líp než děti, co snídají cereální kuličky a mlíko.

   • Aneta napsal:

    Dobry den paní Jiřino a Petro, bohužel jste to nepochopili vy. Prave tim, ze ji momentálně odměňuje špatným jídlem, tak tim v ni pěstuje akorát to, jak tu píše p. Petra, ze se potom dnes uz dospeli lidé „odměňují“ vetrnikem, pivem, apod. Protože to tam uz mají naučené z dětství, nebo z dřívějších dob, a podobně k tomu potom bude mít v dospělosti sklon i malá Lucinka. Pokud chci dite odměnit, tak mu dam za odměnu např sušené ovoce, upecu paleo brownies, apod, ale určitě nebudu odmenovat špatným jídlem. Co to pro ni v budoucnu bude znamenat? To co jste přesně zmínila – ve škole dostane jedničku a půjde se odměnit „špatným“ jídlem protože to tak ma ve zvyku od dětství. O tom, ze uz ted je na tom 1000x lip než decka co snidaji kulicky se ani nezmiňují to je snad jasne. Paní Jirino vy si znovu přečtěte co paní Petra v článku psala, určitě to nebylo tak, jak jste psala vy, pokud tedy chcete někomu tvrdit, ze neco nepochopil, tak se nad tim napřed zamyslete vy sama. Jinak samozřejmě gratuluji Lucince k uzdravení a přeji vše nejlepsi do budoucna, a k te nejlepsi budoucnosti asi neni ideální odmenovat špatným jídlem – o tom byl můj příspěvek.

    • Aneta napsal:

     *Ne paní Petra, ale paní Jiřina psala v článku.

    • Jiřina napsal:

     Nesouhlasím co tady píšete za hlouposti a nebudu se dále k tomu vyjadřovat ,jen dodám,že jste další ovečka v této společnosti,která jde se systémem a myslete si co chcete,mějte se krásně

 6. Sarka napsal:

  Zdravim pritomne, zacetla jsem se do diskuze. A posledni komentar me zarazil. Ovecka,ktera jde se systemem? Tim, ze pani Alena zrejme nema rada nezdrava jidla a preferuje zdravou stravu vcetne „dezertu ci sladkych pamlsku“, ktere lze take vyrobit ze zdravych surovin??? Nechapu, co se na tom oveckoveho. A nerozumim tomu utoku na uplne normalni, slusne podany nesouhlasny nazor.

  Pribeh je zajimavy. Nemocne ditko nemam, ale rozhodne mam zajem mu varit zdrave, proto cerpam informace. Moc se mi nezda, ze cerne zoubky zbelely…

  • Tereza Broschová napsal:

   Dobrý den,
   vyjádřím se k těm zoubkům. Právě jsem se tím teď zabývala a zuby jsou ukazatelem vnitřního prostředí organismu. Je opravdu možné, že se zuby po změně stravy výrazně zlepší, zejména u dětí. Mám podobnou zkušenost, syn má dva kazy, které jsou na hraně vrtání, každou návštěvu to naše zubařka sleduje a diví se, že se to nezhoršuje, ale spíše zlepšuje. :-) T.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.