Bc. Tereza Broschová

Jsem výživová poradkyně, specialistka na preventivní a funkční výživu, zaměřující se především na terapeutickou dietu, ve světě známou jako autoimunitní protokol, která má velký léčebný potenciál při léčbě chronických onemocnění jak u dětí, tak u dospělých.

Zabývám se i preventivní, každodenní stravou, především tou dětskou.

K výživě jsem se dostala před lety kvůli onemocnění mých dvou synů a tato oblast mě nepřestává fascinovat zejména proto, jak úzce je spojená s naším fyzických zdravím, s naší psychikou, s naším prožíváním světa okolo nás.

Mými klienty jsou zejména děti s atopickými ekzémy, trávicími potížemi, potravinovými alergiemi a intolerancemi, dospělí s autoimunitními onemocněními, těhotné ženy nebo ženy s hormonálními problémy.

Kromě své soukromé praxe spolupracuji i s Institutem funkční medicíny a výživy v Praze, kde se věnuji terapiím s klienty a podílím se na vytváření vzdělávacích materiálů pro veřejnost.

Spolupracuji také s českou reprezentací běžkyň na lyžích.

 

Celý můj příběh si můžete přečíst v e-booku Mámou nemocného dítěte.


  • Věčná studentka

Od narození mého staršího syna v roce 2012 je mou vášní hledání odpovědi na to, co je zdravý životní styl a zdravá strava.

Od roku 2017 jsem certifikovanou výživovou poradkyní v oboru celostní a funkční výživy se neustále vzdělávám, protože poznání toho, jak lidský organismus funguje, se každý den posouvá a kdo v tomto oboru nedrží krok s nejnovějšími zjištěními, je rychle ztracen a může napáchat víc škody než užitku.

V současnosti studuji obor klinická nutriční medicína.

Je to celosvětově uznávaný obor, který zkoumá vztah mezi potravinami, živinami a zdravím. Tato léčebná terapie je postavena na detailní znalosti biochemických procesů v těle, na znalosti kombinací vhodných potravin a nutričních látek včetně znalosti jejich vzájemné interakce. 

Dále jsem absolvovala:

  • studium funkční výživy na Institutu funkční medicíny a výživy,
  • studium a s tím spojenou certifikaci DNALife v oboru nutrigenomiky a nutrigenetiky,
  • kurz AIP Lecture Series u dr. Sarah Ballantyne zaměřený na podpůrnou léčbu při autoimunitním onemocnění,
  • GAPS workshop certifikované terapeutky Jany Dell Plotnárkové,
  • mnoho konferencí o výživě (např. FOOD 21, Food News, Konference o výživě ve sportu).

Samozřejmostí je pak i samostudium a sledování světových kapacit, z nichž jsou mými oblíbenci Chris Kresser a Sarah Ballantyne. 

  • Propagátorka opravdového životního stylu

A co že je to ten "opravdový" životní styl? Z mého pohledu to nejlépe vystihuje životní styl paleo (nebo jeho příbuzné směry primal, nízkosacharidové stravování, atd.), ale je vlastně úplně jedno, jak si tomu kdo bude říkat.

Je to životní styl, jehož stravování je založené na přirozených, čerstvých a kvalitních potravinách s tou nejvyšší možnou výživovou hodnotou. Paleo je v našich končinách často bráno jako dieta nebo jako dogma, od kterého když se odchýlíte, tak už nejste paleo. :-) Ovšem tak to není.

Je to udržitelný životní styl, žádná sešněrovaná pravidla. Je to spíš rámec či šablona s doporučenými postupy, kterou si každý může uzpůsobit svým vlastním potřebám.

Paleo není o bezhlavém dodržování přísně určených pravidel, nalinkovaných seznamů doporučených a zakázaných potravin. 

Paleo je o tom, vybírat si v každé situaci tu nejlepší možnou variantu výživného jídla, vědět, jaké potraviny nám svědčí a ty mít v jídelníčku zastoupeny co nejvíce.