Tereza Broschová

Žena, partnerka skvělého muže Tomáše, máma dvou synků – Patrika a Šimona, věčná studentka a neúnavná hledačka cesty ke spokojenému životu svému i své rodiny.

Do svých dvaceti šesti let jsem si myslela, že život spočívá hlavně v tom nevybočovat, jít s davem a nic moc neřešit. Až s narozením svého staršího syna mě osud kopl pořádně do zadku a já si uvědomila, že je všechno jinak.

Že musím najít znovu sama sebe a pochopit, co znamená slovo zodpovědnost za sebe a své děti, jakkoliv je to v dnešní době těžké. Jedině tak totiž může člověk žít spokojený, šťastný a svobodný život.

Celý můj příběh si můžete přečíst níže na stránce.


  • Propagátorka životního stylu paleo

Už sedmým rokem je mou vášní hledání odpovědi na to, co je zdravý životní styl a zdravá strava. Vystudovala jsem výživové poradenství a v tomto oboru se neustále vzdělávám. Poznání toho, jak lidský organismus funguje, se totiž každý den posouvá a kdo v tomto oboru nedrží krok s nejnovějšími poznatky, je rychle ztracen a může napáchat víc škody než užitku.

A proč propaguji paleo stravu? Protože má hlavu a patu a její principy dávají smysl. Základ palea tvoří přirozené, čerstvé a kvalitní potraviny s tou nejvyšší možnou výživovou hodnotou. Paleo není dieta, ale udržitelný životní styl, žádné dogma. Je to spíš rámec či šablona s doporučenými pravidly, kterou si každý může uzpůsobit svým vlastním potřebám.

  • Blogerka

O paleu nejen píšu na svých stránkách, ale dennodenně tak vařím i pro své dva synky a manžela. Nejsem vášnivá kuchařka, pro kterou je největším potěšením strávit celý den v kuchyni a vymýšlet nová a neokoukaná jídla. Můj přístup je jiný.

Jídlo má sloužit k výživě organismu a nemá ho zatěžovat a poškozovat. Má být jednoduché a obsahovat vše potřebné. (A pro kreativní kuchařské duše jsou na internetu tisíce paleo receptů).

Mým záměrem je svými články inspirovat rodiče k zamyšlení nad současným rodinným jídelníčkem. Budu ráda, když si uvědomí, že jídlo ovlivňuje nejen to, jak jejich děti vypadají, ale také jak se chovají nebo jakou mají náladu.

  • Autorka e-booku 7x o paleo stravě

V e-booku odpovídám na nejčastější otázky, které se kolem paleo stravování točí a bořím výživové mýty, které mezi lidmi už desetiletí kolují.

Dozvíte se, že paleo preferuje jídlo, které vaše dítě zasytí a dodá mu energii na všechno to jeho skákání, běhání a dovádění po celý den. Navíc se nemusíte bát, že mu budou chybět důležité živiny, vitamíny a další nezbytné látky, které jsou pro jeho rostoucí a vyvíjející se tělo zásadní.

E-book je zdarma a už si ho přečetlo

0 lidí

a vy se k nim můžete přidat

Chci si přečíst e-book
  • Autorka knihy Opravdové jídlo pro děti – Proč a jak začít vařit paleo

Pro ty, kdo chtějí nejen přemýšlet o tom, co sobě a svým dětem dávají k jídlu, ale udělat i první krůčky ke zdravějšímu životnímu stylu, je moje kniha Opravdové jídlo pro děti - proč a jak začít vařit paleo. Jsou v ní detailně vysvětleny základy paleo stravování, zároveň je to i praktický průvodce se spoustou tipů a receptů, který vás rychle a jednoduše naučí vařit výživné jídlo z čerstvých a kvalitních surovin. 

Jídlo je základním palivem pro náš organismus a s jeho kvalitou a správným složením jde ruku v ruce i celkový zdravotní stav.

Stravovací návyky a zásady, které předáte svým dětem, je budou ovlivňovat celý život. Pokud je naučíte jíst zdravě, už jim to nikdo nikdy nevezme. Věřím, že je to jedna z nejdůležitějších věcí, které jim můžeme jako rodiče předat. 

0 rodičů už ví, co je opravdové jídlo

Životní styl paleo neznamená přestěhovat se do jeskyně a chodit lovit kance a sbírat bobule do lesa (ač si to mnozí myslí). Žít podle paleo principů znamená podpořit správným jídlem (a nejen jím) tělo, aby fungovalo tak, jak má. Jedině tak můžete vy i vaše děti žít šťastný, aktivní život a neotravovat se s nemocemi.

Cesta k opravdovému jídlu

Cesta k opravdovém jídlu, jak říkám stravování podle principů životního stylu paleo, byla velmi dlouhá. Trvala několik let studování, experimentování, zacházení do slepých uliček. Možná si říkáte, proč jsem se na tu cestu vůbec vydala. Někdo se zabývá jídlem kvůli hubnutí, já jsem se mu začala věnovat kvůli svému nemocnému synkovi. Brzo mi totiž došlo, že to, co mu denně dávám na talíř, velmi ovlivňuje jeho zdravotní stav. 

Život mi přichystal do cesty velkou zkoušku. Nynějšímu stavu předcházely roky plné bezmoci, stresu a strachu o své nemocné dítě. Musela jsem najít sama sebe a vzít život pevně do vlastních rukou. Nenechat se vláčet většinovou společností (protože to, co si myslí většina, neznamená, že to je pravda), převzít zodpovědnost a přijmout to, že všechno, co se nám děje, má nějaký smysl.


Patrik

V polovině roku 2012 se nám narodil první syn. Patrik byl od počátku uplakané, neprospívající miminko, kterého trápily koliky. Jak šly týdny, situace se začala zlepšovat – lépe spal, přibýval na váze a my se těšili z jeho prvních úsměvů a pokroků.

Ve svých čtyřech měsících dostal první očkování. Hned poté se u něj začal objevovat ekzém na obličeji a alergie na mléko. Řešili jsme to s pediatrem, ale ten naše obavy zlehčoval s tím, že je to dnes běžné a u našeho syna i předvídatelné, když já jsem v dětství trpěla na to samé. Nechali jsme to tedy být a přišli i na druhou dávku hexavakcíny s Prevenarem. Poté se ekzém ještě více zhoršil.

V šesti měsících dostal Patrik třetí dávku obou vakcín. Bylo to před Vánoci. Žádnou akutní reakci jsme nezaznamenali, ale během týdne měl po celé puse moučnivku, byl velmi zahleněný a přestal jíst do té doby už běžně podávané příkrmy.

Po Vánocích dostal vysoké horečky, osypal se po celém těle a celý den zvracel. Jeli jsme na pohotovost, kde udělali vyšetření, ale nic konkrétního nezjistili. Jediné, z čeho se opravdu vyděsili, byl stav jeho ekzému – obličej a krk měl zarudlý a rozškrábaný.

Od té doby měsíc odmítal cokoliv sníst a začal se v noci budit. Několikrát za noc měl záchvaty, při kterých byl úplně mimo sebe, křičel tak, až ztrácel dech, ohýbal se do luku, kopal kolem sebe, mlátil hlavou o zeď a do toho si škrábal ekzém, který se rozšířil na celé tělo. To trvalo 5 měsíců. Přes den byl velmi nespokojený, vůbec se nesmál (nemáme žádné fotky s jeho úsměvem), stále brečel, byl agresivní (kousal, škrábal, bouchal vším a do všeho).

V kočárku křičel vzteky, v autosedačce také, takže s ním nebylo možné někam jít. Dostali jsme se do úplné sociální izolace. Do toho se přidaly několikrát za den průjmy a my zjišťovali, jaké další potraviny jeho stav ještě zhoršují.

Každý den a noc co noc jsme zažívali neuvěřitelný strach a stres.

Situaci jsme řešili s pediatrem, ale podle něj šlo jen o bolesti bříška. Já jsem v té době začala sama shánět informace o tom, co se to vlastně děje. A pak, po půl roce fyzického i psychického vyčerpání, jsem spadla až na dno - nedokázala jsem vstát z postele. Domácnost a péči o Páťu musel převzít manžel s tchýní.

Postupně mi ale docházelo, že ze dna se dá vykročit jediným možným směrem. Věděla jsem, že to musím zvládnout, kvůli němu a také kvůli sobě. Stále více jsem si začala uvědomovat, že osud mi připravil do cesty lekci nazvanou VZÍT ZODPOVĚDNOST DO SVÝCH RUKOU a nečekat, až mi někdo nebo něco vyléčí nemocné dítě. 

Následovaly měsíce, kdy jsme se postupně dostávali k různým specialistům západní medicíny, kteří ale jen komentovali Patrikův zdravotní stav (ekzém po celém těle, četné potravinové alergie, noční běsy, hyperaktivita spojená s agresivitou), aniž by mu dokázali jakkoliv pomoct. Podle všech příznaků i názorů některých lékařů Patrikův imunitní systém následkem očkování zkolaboval a vakcíny nejspíše způsobily i otok mozku.

Další povinnou dávku očkování jsme odmítli a začali se obracet na alternativní metody léčby. Homeopatie, autopatie, tradiční čínská medicína, spousta mastí – nic z toho nepomohlo. Bezmléčná dieta, pak i bezlepková, poté přísná makrobiotická strava bez všech potencionálních alergenů. Po vysazení lepku se Patrikův stav zlepšil, méně se v noci budil a ekzém se z celého těla zmenšil na několik ložisek na těle, které ho stále velmi svědily.

Byl ale pořád hyperaktivní a agresivní, náladový a věčně nešťastný. Postupem času jsme přestali věřit, že se z něj stane zdravé a spokojené dítě, jaká jsme vídali všude kolem sebe. Přežívali jsme den za dnem. Smířila jsem se s tím, že je nemocný a že nic víc už pro něj udělat nemůžu. Rodina ani okolí nechápaly, proč Patrika držíme na tak přísné dietě, když ho to stejně nevyléčilo. Jen my s manželem jsme věděli, že tenhle režim je nutný k tomu, abychom mohli alespoň trochu fungovat jako normální rodina.

Šimon

Na jaře 2015 se nám narodil druhý syn Šimon. Byla jsem si stoprocentně jistá, že on bude zdravý.

Očkování jsme odmítli, plně jsem kojila a dodržovala přísnou dietu. Přesto se mu objevil ekzém, který se nakonec rozšířil po celém těle. To není možné, říkala jsem si, dělám vše nejlépe, jak dokážu, ale i můj druhý syn je nemocný.

Nastal čas na další lekci –  ZŮSTAT OTEVŘENÁ ZMĚNÁM

Shodou okolností jsme se dostali k lékařce, která nám doporučila zaměřit se hlavně na paleo stravu, a to zejména na její zpřísněnou, léčebnou verzi - autoimunitní protokol. 

To byl šok.

Z makrobiotiky, která doporučuje obiloviny, luštěniny a bezmasá jídla jsme se dostali ke stravě založené na živočišných tucích, zelenině, ovoci a mase. Větší kotrmelec si lze těžko představit. Nemohla jsem to rozdýchat. Byla jsem natolik upnutá na svoji předchozí pravdu, že mi několik dní trvalo, než jsem se z toho vzpamatovala.

Pak jsem se vrhla na studium a pročetla vše, co je o tomto stravování dostupné. Strávila jsem nad tím spoustu hodin a zjistila, že to není pouze o jídle, ale o celém životním stylu. Všechny poznatky jsou pak postavené na výsledcích z vědeckých výzkumů. Paleo jídla vyhovují organismu, aby mohl fungovat tak, jak byl nastaven odpradávna. Začalo mi do sebe vše zapadat a dávat smysl.

A výsledek?

Mladší syn Šimon se po třech měsících na paleo stravě úplně zbavil ekzému. Byl plně kojený a díky tomu, že jsem mu ve svém mateřském mléce dodávala vše potřebné a vyloučila potraviny, které mu škodily, se jeho imunita dala do pořádku.

Já jsem se zbavila střevních potíží, zlepšila se mi pleť a psychika. Moje váha, která mi na makrobiotické stravě spadla velmi nízko, se zvýšila.

Patrik do měsíce přestal mít noční běsy a začal spát celou noc. Přes den už nepobíhal a nevybíjel si zlost na všem, co mu přišlo do cesty. Stal se z něj komunikativní a veselý kluk.

Postupně se nám podařilo zařazovat do jeho jídelníčku více a více potravin. U palea jsme zůstali, jen jsme přísnou, léčivou dietu, tzv. autoimunitní protokol, postupně rozšířili a teď už vařím podle klasické verze palea, což je dlouhodobě udržitelný jídelníček.

Patrikovo zdraví se neuvěřitelně zlepšilo, i když ekzém se mu na jaře a v létě (kvůli pylové alergii) stále na některých místech objevuje, ale pozorujeme, že je to rok od roku lepší. 

Jsme na cestě, která ještě nekončí, ale po letech bezvýchodné situace, je to pro nás neuvěřitelný úspěch a důkaz toho, že paleo strava je pro tělo přirozená a dokáže zlepšit či přímo vyléčit mnoho zdravotních potíží.

 

Pokud máte otázky, co to vlastně paleo je a jak funguje, odpovědi můžete najít v mém e-booku zdarma.

Stáhnout e-book