Přiznávám bez mučení, že oslava sv. Mikuláše v té podobě, v jaké se dnes téměř všude okolo odehrává, mi vůbec nesedí. Je to jedna velká zastrašovací a manipulativní akce.
Dodnes mám v živé paměti, jak si při jedné takové nadpozemské návštěvě ve školce vzali čerti „do pekla” mého mladšího bráchu. Nevím, jestli on si to dodnes pamatuje, ale já si živě vzpomínám na svůj hysterický záchvat, kdy mě učitelky musely ještě dlouho potom uklidňovat.
Dnes už jsou některé akce mírnější, ale stejně často „Mikulášové“ nevědí, koho že to vlastně mají představovat a jaký smysl má tento svátek. Moc krásné články na tohle téma mají na svých stránkách třeba Kateřina Venzarová nebo Tereza Kramerová, a pokud chcete tento svátek pojmout opravdu tak, aby z toho děti měly užitek, doporučuji si je přečíst.
Pravý Mikuláš je spravedlivým a moudrým svědkem, který dokáže dětem bez posuzování nastavit zrcadlo, aby se nad sebou samy zamyslely. Má za sebou oba protipóly duality – čerta jako představitele zla a anděla jako představitele dobra.
Mikuláš je jejich integrací a ani jedna z černo-bílé strany nemá právo hrát prim. To je totiž jeho hlavní úkol. Vybalancovat dobro a zlo a dát dětem v laskavosti zpětnou vazbu nad jejich činy. Mikuláš nezastrašuje a ani nikoho nenechá, aby děti strachem manipuloval, zrovna tak, jako jim nenechá mazat med kolem pusy.
(z článku Terezy Kramerové: Mikuláši, nebuď srab!)
Ale kde takového Mikuláše v dnešní době sehnat, že? Jednou z možností je z něj udělat tajemnou osobu a nechat balíček s dobrůtkami třeba za dveřmi a u toho dopis, u kterého se můžete s dětmi zamyslet, co se jim tento rok povedlo, z čeho mají radost a co si naopak vyčítají nebo je mrzí. Můžete si také povyprávět něco o sv. Mikuláši a jaký má smysl připomínat si jeho svátek.
A dostáváme se k nadílce. Tento svátek není o „čokoládových” čertech ze supermarketu. Nadílku můžete pojmout minimalisticky a spíše jen jako takový symbolický dáreček od „přítele dětí, pomocníka chudých a ochránce pronásledovaných“. Koneckonců nám jako dětem stačily mandarinky, banány a uhlí. :-)
Dejte do balíčku takové dobroty, které vaše děti úplně tak běžně nejedí. Budou z nich mít radost.
Co všechno můžete do balíčku dát:
Mám ráda Dm drogerii, kde najdete spoustu potravin i v bio kvalitě. Značka Alnatura (specializující se na bio potraviny) se přestěhovala z Dm drogerie do Billy nebo Globusu. Billa má i vlastní sekci potravin bio, u kterých sice nedokážu posoudit, nakolik je to opravdu čistě ekologické, ale je to dle mého dobrá varianta.
Lidl má celkem širokou nabídku oříšků. A větší supermarkety už mají dost velkou nabídku kvalitních potravin. Obrátit se samozřejmě můžete i na nepřeberné množství e-shopů a kamenných „zdravých výživ”.
To, jak bude mikulášská nadílka probíhat ve školce, kam chodí můj starší syn, neovlivním. Naštěstí jsou tam učitelky citlivé a dokonce první rok, kdy tam chodily jen tříleté děti, museli čerti počkat za okny a na návštěvu přišel jen Mikuláš s andílkem. Neočekávám ani žádné potravinové hnusy, loni děti dostaly ovoce a omalovánky.
Doma chci letos nachystat dopis od sv. Mikuláše a jsem zvědavá, co se od svého pětiletého synka dozvím. ;-) A samozřejmě nějaký balíček z výše uvedených potravin.
Přeju vám prožití tohoto svátku podle svých představ a hodnot! A všem dětem co nejméně šrámů na duši.
Přemýšlíte, co dobrého si letos přichystáte na vánoční stůl?
Trápíte se vy nebo vaše děti s nějakým chronickým onemocněním?
Díky tomuto e-booku zjistíte, že jídlem se dá léčit. Dozvíte se o terapeutické dietě AIP, která dokáže restartovat organismus a spustit jeho samouzdravovací schopnosti.
skvělý! tak přesně nad tím jsem dnes přemýšlela, jaký balíček nachystám letos, tak mi to tenhle seznam hodně ulehčil;) A takhle se podívat na Mikuláša mě nenapadlo za celý můj život! To je pecka. Jen úplně nevím, co si představit pod tím dopisem? Nebyl by nějaký k nahlédnutí k inspiraci?:D
To jsem ráda, že máte teď inspiraci. :-) Zatím žádný k nahlédnutí nemám, budu ho teprve tvořit. Asi to pojmu nějakými otázkami, jak jsem naznačovala v článku – co si myslí, že se mu za ten rok povedlo, co nepovedlo, z čeho měl největší radost, co a kde se mu nejvíc líbilo a proč … prostě taková rekapitulace roku. :-) T.