CESTA Z PEKLA JMÉNEM ATOPICKÝ EKZÉM

Prvotní text byl napsaný v březnu 2016, aktualizace, kterou najdete na konci článku, je z roku 2023

Dnešní článek je věnovaný všem mámám a tátům, kterým ničí život atopický ekzém jejich dítěte. A bude pro ně snad také nadějí, že z tohoto pekla vede cesta ven. My jsme tu cestu absolvovali s oběma syny a nyní se se chci podělit o informace, které by i vám mohly pomoct jednou provždy vyhodit promazávací mléka, speciální pyžámka a kortikoidy do koše a začít žít radostnější život.

Kdo nezažil, nepochopí. Vzpomínám na stovky probdělých nocí, kdy jsem svého plačícího synka Patrika držela v náručí a beznadějně ho nabádala, aby se už neškrábal a zkusil spinkat. Ani speciální rukavičky nezabránily tomu, abych každé ráno plnila pračku krvavým oblečením a povlečením. S manželem jsme se střídali, abychom byli přes den vůbec schopní fungovat.

Páťa-ekzemTři roky jsme zkoušeli všechno možné i nemožné, abychom ho z toho dostali. Byla to cesta pokusů a omylů. Nespokojili jsme se s konstatováním lékařů, že máme nemocné dítě a tak to prostě je a bude, protože oni s tím nic nesvedou.

Atopický ekzém NENÍ onemocnění kůže

Možná že i vás pediatr a kožní lékař přesvědčují o tom, že atopický ekzém je onemocnění kůže, které je nutné ošetřovat hlavně zevně a čekat, až zmizí. Západní medicína na něj má jednoduchý recept – v nejhorší fázi namazat kortikoidy a je to.

Ale kortikoidy jsou jako náplast – vy ekzém nevidíte, ale to neznamená, že tam není. Můžete překonat období atopického ekzému, ale pokud nevyřešíte příčinu, často se nemoc jen přesune do dalších míst – typicky do plic – a z ekzematických dětí se stávají pyloví alergici a astmatici.

V dospělosti pak tento problém přerůstá v chronické záněty střev a další zdravotní problémy. My jsme se odmítli smířit s tímto průběhem a začali pátrat po skutečných příčinách.

Po desetitisících vyhozených za předražené mastičky mi začalo docházet, že stav Patrikovy kůže zásadně ovlivňuje to, co jí. Bylo to pro mě velmi překvapivé zjištění, protože od lékařů jsem se o tom nedozvěděla. Náš pediatr se dokonce k mým dietním pokusům stavěl s výsměchem.

Kůže, střeva, jídlo a jak to vše spolu souvisí

Kůže je největší orgán našeho těla, který ho nejen chrání, ale pomáhá také vylučovat toxiny, když ostatní orgány k tomu určené nestíhají. Těmito orgány jsou játra, střevo, ledviny a plíce.

Alergické projevy jako je ekzém či kopřivka znamenají problém se střevem. Kopřivka se objeví jako důsledek akutní reakce organismu a je snadno identifikovatelné, kvůli čemu vznikla.

U ekzému je to komplikovanější. Jde o pozdní reakci na potravinu, kterou jíme často a vůbec by nás nenapadlo podezřívat ji právě z ekzému. Nejčastější složky stravy či potraviny, které způsobují ekzém, jsou lepek, bílkovina kravského mléka, sója, kukuřice, vejce, ale můžou to být prakticky jakkékoliv další látky (včetně různých přídatných látek v průmyslově zpracovaných potravinách).

Proč někomu dělají určité potraviny problémy a druhému ne?

simi na deceKdo má v pořádku střeva, žádná potravina mu neuškodí. Děti s ekzémem mají nejen kožní problémy, ale často také zažívací (průjmy, zácpy, nadýmání, u miminek koliky).

Všechny tyto projevy spadají pod jeden problém – propustné střevo. Nestrávené zbytky potravy se dostanou tam, kam nemají – do krve, která je roznáší po těle a dráždí imunitní systém. Játra nestíhají vylučovat toxiny, a tak kůže přispěchá na pomoc a ekzém je na světě.

Střevní mikrobiom

Pro zdraví našich střev je zásadní zdravý mikrobiom. Jsou to miliony a miliony mikroorganismů, které musí být ve správném poměru dobré versus špatné, aby naše střeva fungovala tak, jak mají.

Mikrobiom v našich střevech chrání naše tělo před toxickými látkami z potravin a pití tím, že je dokáže neutralizovat. Pokud ale špatné bakterie převáží, poškozují střevní stěnu a následně dojde k tomu, že střevní stěna je nechráněná a otevřená právě pro toxiny.

Proč zrovna moje dítě má špatná střeva?

Podle nejnovějších poznatků je zjevné, že mikrobiom se předává z generace na generaci a jeho stav se stále zhoršuje. Napomáhá tomu strava založená na průmyslově zpracovaných potravinách s přemírou obilovin a sladkostí, dále antibiotika, antikoncepce a další léky.

Při porodu střeva dítěte osídlí právě mikroorganismy z těla matky, které jsou přítomny v porodních cestách. Další vývoj střev je pak ovlivňován složením mateřského mléka, tedy v podstatě tím, co svému dítěti stravou přes mléko do těla dodáváme. Dále závisí i na jídle, které dítě jí v nejranějším věku.  Mikrobiom se stabilizuje zhruba ve 3 letech.

Při porodu císařským řezem získává dítě první mikroorganismy z kůže a nemocničního prostředí, což je ještě horší varianta.

Je logické, že matky, které trpí zažívacími potížemi, kožními problémy, vaginálními a močovými záněty plus do toho berou několik let hormonální antikoncepci, mají často děti ekzematické a alergické.

První známky toho, že něco není v pořádku, jsou koliky v prvních měsících života dítěte. Pokud vaše dítě pláče více, než je běžné (a věřte, že i jako prvorodička to poznáte, stačí poslouchat svůj instinkt), je nutné zamyslet se nad svou stravou a začít něco dělat!

Jak zahojit děravá střeva

Určitě je vám jasné, že jeden jogurt Activie denně to nespraví. :-)

Mikrobiom u ekzematického dítěte nezlepšíte ani díky kupovaným probiotikům. Je nutné změnit jídelníček.

Vyřaďte obiloviny, veškeré sladkosti a průmyslově zpracované potraviny. Všechny tyto potraviny nejsou ve střevech dostatečně stráveny a stávají se potravou pro špatné bakterie. Je dobré alespoň na čas vynechat i mléčné výrobky, protože kasein je velmi agresivní bílkovina, se kterou si dětský organismus často nedokáže poradit.

zacatky s paleem

Zaměřte se na dostatek zeleniny, masa, zdravých tuků, ovoce a přidejte do jídelníčku fermentované potraviny (například kvašené zelí nebo jiná zelenina tzv. pickles). Důležité a hojivé jídlo pro střeva je také vývar z kvalitního masa a kostí, který by měl být ve stravě dětí základním kamenem.

Pokud máte miminko

Pokud kojíte, musíte jídelníček změnit i vy! Nejspíše máte špatná střeva a díky tomu se skrz krev dostávají do mateřského mléka toxiny, které miminko neumí zpracovat a způsobují mu koliky a ekzém. Navíc jste mu při porodu neposkytla ideální mikrobiom, takže se nemá jak bránit.

Dejte si pozor na léky a určitě si nenechte namluvit lékaři, že antibiotika miminku neublíží. Ublíží! Jsou studie, které prokazují, že pokud se do těla dítěte dostanou antibiotika do 1. roku života, může dítě o svůj mikrobiom nenávratně přijít.

Takže si zjistěte, jestli je opravdu nutné léky brát či je dávat dítěti. Často se předepisují na záněty prsu, ale tyto problémy lze řešit i bez nich různými alternativními způsoby.

Naše výsledky

My na paleo stravu přešli v létě 2015. 3 měsíce jsme dodržovali protokol AIP. V té době, kdy venku bylo každý den přes 30 °C, musel mít Patrik ovázané nohy i zápěstí obvazy, aby si je neškrábal. Mladší syn Šimon (v té době čtyřměsíční) měl celé tělíčko pokryté ekzémem.pata-ovazane nohy

U staršího syna se stav výrazně zlepšil už po měsíci. Mohli jsme tedy odjet k moři a on se koupal od rána do večera, aniž by ho ložiska pálila.

Se Šimonem to šlo pomaleji, protože byl plně kojený a trvalo tři měsíce, než se moje střeva dala dohromady a já mu v mateřském mléce už nedodávala toxiny, které mu způsobovaly ekzém.

Dnešní konvenční jídelníček poškozuje náš organismus

Vidíme to všude kolem sebe, ale dokud nemusíme řešit nějaký zdravotní problém sami u sebe nebo u svých dětí, nemáme vůli to změnit.

Zdraví populace se rapidně zhoršuje a je to znát zejména na nárůstu chronických nemocí právě u dětí. Všude kolem sebe slýchám, že je normální, že jsou děti nemocné: trpí ekzémy, astmatem, dýchacími potížemi, střevními potížemi, atd. atd. Ale podle mého názoru to není normální. Normální je být zdravý, na to jsme v dnešní době nějak zapomněli.

My se rozhodli, navzdory tomu, jak těžké je to ustát před okolím, že svým dětem budeme dávat přirozené potraviny, které jejich těla vyživí a podpoří ve zdravém růstu. Od toho jídlo přece je.

Starší syn Patrik se díky této stravě dokázal dostat z katastrofálního zdravotního stavu (potravinové alergie, nespavost a noční záchvaty, hyperaktivita, agresivita), i když tak cesta rozhodně netrvala jen 3 měsíce, ale mnohem déle. Mladší syn Šimon na tom nebyl tak špatně, takže u toho šlo vše jako na drátkách a je z něj zcela zdravý a čilý roční chlapeček.

Na závěr vám chci popsat jednu situaci z nedávné doby, která mě přiměla podívat se zpět a uvědomit si, jak dlouhou cestu jsme ušli:

Třídila jsem s Patrikem jeho oblečení a narazili jsme přitom na speciální rukavičky na noc.

Patrik: „Co to je, mami?“

„To jsou rukavičky, které jsme ti dávali na noc, aby sis nerozškrábal bebíčka.“

„Aha. Ale teď už je nemusim nosit, že ne?“

„Ne, teď už ne.“

„Tak já je vyhodim, jo?“ Běžel do kuchyně a hodil je do koše.

Atopický ekzém NENÍ NEVYLÉČITELNÝ

Přestaňte své děti krmit jídlem, které podlamuje jejich zdraví, a dopřejte jim opravdové jídlo, díky kterému se jejich těla dokážou uzdravit.

kluci ve vane2

Pokud vám to dává smysl, sdílejte tento článek

Doufám, že jsem vám přinesla nové informace. Možná, že tento problém neřešíte vy, ale znáte někoho, komu by mohl pomoct. Budu ráda, když se dostane k co největšímu počtu rodičů, protože jen tak může pomoci dětem, které denně prochází peklem jménem atopický ekzém.

AKTUALIZACE 2023

Článek, který jste právě dočetli byl napsán před více jak 5 lety, pokud si chcete přečíst celou naši cestu a jak to pokračovalo, stáhněte si e-book Mámou nemocného dítěte. Najdete ho zde>>


Jestli chcete zjistit více o terapeutické dietě AIP, která pomohla mým synkům ke zdraví, stáhněte si e-book Fakta o autoimunitním protokolu aneb Dá se jídlem léčit? 

Tereza Broschová
Jsem certifikovaná výživová poradkyně a specialistka na preventivní a funkční výživu.
 
Pracuji s širokou škálou léčebných diet, metod, doplňků stravy či bylin. Mým oblíbeným nástrojem při terapeutické práci je léčebná dieta AIP, ve světě známá jako autoimunitní protokol, která má velký léčebný potenciál při léčbě chronických onemocnění jak u dětí, tak u dospělých. V online kurzech Online kurz vaření a Opravdovým jídlem ke zdraví vás naučím, jak zdravě vařit, nebo jak tělo podpořit při zdravotních potížích.
 
Nabízím i individuální konzultace pro vás a vaše děti.

Trápíte se vy nebo vaše děti s nějakým chronickým onemocněním?

Díky tomuto e-booku zjistíte, že jídlem se dá léčit. Dozvíte se o terapeutické dietě AIP, která dokáže restartovat organismus a spustit jeho samouzdravovací schopnosti.

Komentáře
  1. věra napsal:

    Díky za tento článek. Hned přeposílám dál. Snad to trkne mnohem více lídí.:)

  2. Jana napsal:

    Krásný letní den, jsem maminkou dnes již12 leté dcery. Od jejího 5 měsíce jsme prošli tutéž cestu se STEJNÝM výsledkem, děkuji všemu co mě přimělo hledat a nevzdal to. Naše cesta byla delší protože ještě nebylo známo PALEO. Přiznejme si to, za všechno může CHEMIE,GENET.UPRAVY,NEŠETRNÉ ZPRACOVÁNÍ POTRAVIN. Je to tak já to viděla u dcery.

    • Tereza Broschová napsal:

      Dobrý den, děkuju za komentář. Ano, až v poslední době se o tom více začíná mluvit a lidé snad konečně chápou, že nestačí jen sedět s rukama v klíně a čekat na spásu od lékařů. Ta bohužel v případě chronických potíží nikdy nepřijde. A naprosto souhlasím – zničili jsme si kolem sebe všechno přirozené a důsledky teď často vidíme na sobě a svých dětech.

  3. Tereza Broschová napsal:

    Dobrý den, každý má jinou zkušenost, hlavní je najít něco, co opravdu funguje a co dá střeva a následně imunitní systém do pořádku. Už jsem také slyšela o tom, že i kozí mléko může někomu pomoct, ale myslím, že je to velmi individuální. Moje rodina je velmi citlivá na mléko a moje babička má právě díky pití kozího mléka (čerstvě nadojeného) právě ekzém stále a nedá si vymluvit, že jí to nedělá dobře :-) . Přeju Vám, ať se s ekzémem už nesetkáte!

  4. Veronika Šiftová napsal:

    Dobry den, mela bych dotaz, jak to je s umelym mlikem? Mam ho tedy zmenit? Male jsou 4 mesice, posledni tyden se ji osypalo cele telicko a ve vsech zahybech se objevil atopicky exem. Jeste si to moc neskrabe, zastavili jsme to vcas kortikoidy. Ale ted teda otazka, je to opravdu tim umelym mlekem? Mame ho od 3 tydnu veku maly a porad to stejne. Kdyby to bylo stravou, nemela by to uz drive? Moc diky za odpoved. Pradlo mam ciste bavlnene, opravdu bavlnene! A peru v Jelenovi. Myslim, ze timto to nebude. Dekuji, Siftova. Ps: moc zajimavy clanek, posilam dal!

    • Tereza Broschová napsal:

      Dobrý den,
      pokud je to stále stejné mléko, tak jen tím to nejspíše nebude. Ale já mám zkušenost takovou, že syn se mi osypal po umělém mléku ve chvíli, kdy dostal první dávku očkování. Předtím na něj nejspíše také reagoval, ale jen kolikami a celkovou nespokojeností. Očkování bylo poslední kapkou, kdy se mu jeho imunitní systém úplně rozhodil, začal se mu všude šířit ekzém. Ale těch vlivů může být více, nějaká infekce, atd. Spíš bych se zaměřila na to, co se změnilo, jestli na něco přijdete. Více takhle na dálku nelze moc radit. Případně zkusit změnit umělé mléko alespoň na nějaké hypoalergenní. T.

  5. Nikol napsal:

    Konečně někdo řekl o ekzému pravdu! Téměř nikdo nesouhlasí s mým názorem a naopak se mi vysmívají. Sama trpím ekzémem již od mých 3 měsíců věku. Moje dcera také měla ekzém. V těhotenství jsem se ptala, zda se dá nějak předejít tomu, aby ho neměla? Bylo mi řečeno, že né, že je to buď a nebo a mě tato odpověď nestačila. Když jí byli měsíce, začal jé ekzém na tvářičkách a já to oplakala, postupně se rozšířil dál. Ptala jsem se doktorky, co se s tím dá dělat, aby ho vůbec neměla? Odpověď zněla, že pokud je dětský, tak zmizí a nebo jí zůstane, že se to uvidí. V té době jsem ním sama trpěla po celém těle a začala jsem se o problém víc zajímat. U dcerky jsem nasadila kozí mléko místo kravského (nemohla jsem kojit). Přestala jsem ji koupat v mýdle a co se týká později příkrmů, nedávala jsem ji dráždivé potraviny a potraviny které vadí mě a ekzém zmizel, uplně. Do teď koukám na to, co jí dávám jíst a nikdo z rodiny to nechápe a říkaj, že to přeháním. Sem tam „zhřešíme“, nechci ji zcela omezovat. Jen mě fakt mrzí, že rodina nemá pochopení a ať říkám, co říkám, nacpou jí čím buď. A přede mnou, když jsme držela sktriktní dietu kvůli mému stavu si servítky taky bohužel nebrali :(. Dceři je rok a půl a stále ekzém nemá a stále nepouživáme mýdla a chem. přípravky na kůži a ani opalovací krémy, tak doufám, že jí tento stav vydrží…

  6. Mirka napsal:

    Zdravím, chcem sa podeliť o vlastnú skúsenosť. Ekzémom som trpela odkedy sa pamätám. Bolo to niečo strašné. Nechcelo sa mi žiť. Keď bolo najhoršie ani som nevychádzala medzi ľudí. Skúsila som všetko, nič nepomáhalo. Až do tridsiatky. Dovtedy som vážila 50 kíl, mohla som zjesť čokoľvek, nepribrala som ani gram. Po tridsiatke som začala priberať a keď váha prekročila 70 kíl, rozhodla som sa s tým niečo robiť. Začala som pravidelne cvičiť ale priberala som ďalej. Vtedy som pochopila, že musím zmeniť stravovacie návyky. Úplne som vylúčila uhľohydráty, jedla som vlastne iba zeleninu, mäso, trochu mliečnych výrobkov, vajcia atd. Veľa som s tým jedálničkom experimentovala a vytvorila som si vlastnú zdravú kuchyňu. Za rok som schudla na 52 kíl, ale viete čo? Ekzém úplne zmizol. Ani si nepamätám, že som ho vôbec mala. Takže na tom niečo bude :) Ďakujem za tento článok.

    • Tereza Broschová napsal:

      Děkuji, Mirko, za sdílení Vašeho příběhu. Ano, ono je to vše se vším propojené. I tuková tkáň sama o sobě vytváří prozánětlivé prostředí v těle a jen všechny projevy ekzému zhoršuje. Ať se Vám daří! T.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.