atopický ekzém

ATOPICKÝ EKZÉM – CO TO JE A JAKÁ JE JEHO HLAVNÍ PŘÍČINA

Vsadím se, že o atopickém ekzému jste už určitě minimálně slyšeli. V dnešní době se s ním potýká čím dál více lidí, ať už u svých dětí nebo u sebe samého.

Je to onemocnění, které velmi výrazně ovlivňuje kvalitu života, znepříjemňuje běžné činnosti od hygieny po sport nebo narušuje i psychiku nemocného, protože to je na první pohled viditelný problém, který nelze jen tak schovat (zvlášť pokud ho máte na obličeji nebo na jiných viditelných místech), a o kterém díky nepříjemnému svědění víte téměř každou minutu svého dne.

Pokud i vy máte s tímto nepříjemným onemocněním co dočinění, pojďte se v tomto článku podívat na důležité informace o tom,

  • co přesně je atopický ekzém,
  • s jakými typy tohoto onemocnění se můžete setkat,
  • jaká je základní příčina atopického ekzému,
  • jaké další faktory mohou tuto nemoc ovlivňovat
  • a jaké je možné řešení tohoto onemocnění.

Já osobně se s tématem atopický ekzém potkávám celoživotně, nejdříve u sebe samé, nyní u svých klientů, ale nejvíce náročnou cestu jsem prošla před 11 lety se svým starším synem. Více jsem se o tom rozepsala v článku Cesta z pekla jménem atopický ekzém>>.

CO JE EKZÉM

Ekzém (nebo také dermatitida) je kožní onemocnění, které v sobě zahrnuje několik typů neinfekčních zánětů kůže, které nejsou nakažlivé.

Na kůži se projevuje svěděním, zarudnutím, suchostí, tvořením krust, puchýři, praskáním, mokváním nebo krvácením, kůže je zanícená a podrážděná. Zánět se vyskytuje ve svrchní vrstvě kůže, v epidermis (pokožce).

TYPY EKZÉMU

Pojem ekzém je široký a zahrnuje mnoho různých typů. Zmíním zde ty nejčastější.

Kontaktní ekzém se projeví při styku kůže s látkou, která vyvolá lokální zánětlivou reakci. Nejčastěji je tento typ způsoben chemikáliemi v různých čisticích prostředcích, hygieně, v oblečení, parfémech, ale může to být i reakce na rostlinu nebo nějaký kov.

Atopický ekzém je chronická zánětlivá forma, u které hraje hlavní roli přecitlivělý imunitní systém, ale může být důsledkem mnoha dalších nefunkčních systémů v těle. Tento typ ekzému má spojitost i s dalšími potížemi od alergické rýmy, přes přecitlivělosti na potraviny, až po astma.

Atopický ekzém se často objevuje už v kojeneckém věku a v případě neřešení příčiny přetrvává po mnoho let.

Dále jsou rozlišovány mnohé další typy ekzémů/dermatitid, například seboroická dermatitida, která se objevuje v místech, kde je hodně mazových žláz (nos, pokožka hlavy – atopie ve vlasech, horní část zad), periorální dermatitida, jejímž typickým výskytem je oblast okolo úst nebo očí nebo solární dermatitida objevující se po nadměrném vystavení se slunci.

Drtivá většina ekzémů se dá shrnout pod typ „atopie“ a je důležité neřešit jen kůži, protože to samo o sobě nemá valných výsledků.

Dále se v tomto článku budu věnovat primárně atopickému ekzému.

ATOPICKÝ EKZÉM

Atopický ekzém  se může projevovat v podstatě kdekoliv na těle, v průběhu života se často ekzém „stěhuje“ na různé části. V kojeneckém období obvykle začíná na obličeji a poté se přesouvá dál – ekzém tak můžeme najít na krku (tzv. límec), ale i na rukou, nohou nebo trupu. V dospělosti bývá často ekzém na rukou nebo také na obličeji (zejména v okolí úst a očí).

Dalšími obvyklými místy jsou záhyby těla – podkolenní jamky, loketní jamky nebo také kolena a oblast pod hýžděmi. Ekzém najdeme i v podpaží nebo ve vlasech, na pokožce hlavy.

Můžete si přečíst zkušenosti s atopickým ekzémem svého synka u jedné mojí klientky v tomto rozhovoru>>

FAKTORY, KTERÉ OVLIVŇUJÍ ATOPICKÝ EKZÉM

Toho, co ovlivňuje propuknutí atopického ekzému je více, než se ovšem dostanu k té v současnosti nejvíce uznávané teorii, je potřeba říci, že existují okolnosti, které hrají v projevení ekzému velkou roli. Na prvním místě je určitá genetická predispozice, kterou si nikdo z nás nemohl vědomě zvolit. Další faktory už ale svým chováním a nastavením svého prostředí ovlivnit dokážeme, a na to bychom se měli při léčbě vždy soustředit.

  • Jde o stav našeho trávicího traktu (od poruch trávení a vstřebávání živin, až po dysbiózu, tedy převahu patogenních bakterií v našich střevech nad těmi prospěšnými),
  • dále o živinové nedostatky (zejména zde mluvím o mikroživinách – vitamínech, minerálech, fytonutrientech),
  • nadměrné vystavení se nepřirozeným chemickým sloučeninám, které neúnosně zatěžují náš detoxikační jaterní systém
  • a v neposlední řadě i obrovský vliv psychický faktorů (v oblasti práce a vztahů, včetně vztahu k sobě samému).

Toto vše je tedy potřeba řešit, pokud se chceme ekzému zbavit. Více o tom, jak na to, se dočtete v e-booku zdarma Fakta o autoimunitním protokolu aneb Dá se jídlem léčit?>>

KŮŽE A JEJÍ DEFEKTY JAKO HLAVNÍ PŘÍČINA ATOPICKÉHO EKZÉMU

Kůže je největším orgánem našeho těla. Její funkcí je nejen krýt a chránit tělo, ale vstřebává také živiny i toxiny, vylučuje zplodiny metabolismu, je zprostředkovatelem mnoha vjemů z okolního prostředí, je zásadní pro regulaci tělesné teploty a má také nepostradatelnou funkci při vzniku životně důležitého vitaminu D. Stav kůže odráží celkový stav organismu.

Původně se předpokládalo, že ekzém je primární poruchou imunitního systému, kdy přestimulovaný imunitní systém (v čele s bílými krvinkami – T-lymfocyty) reaguje na faktory prostředí spuštěním zánětlivé reakce. Dávalo to smysl, protože zánět způsobí červenou, podrážděnou kůži, která je charakteristická pro projevy ekzému, a také tato teorie odpovídala na to, proč je ekzém tak často spjatý s astmatem, sennou rýmou a dalšími alergiemi.

Nyní se ovšem ukazuje, že jednou z těch hlavních příčin je nejspíše problém v kůži samotné. Primárně jde o defekt ve struktuře pokožky (což je ta nejsvrchnější část kůže), který naruší její ochranou funkci. Učiní ji propustnější pro toxiny a antigeny, což následně spustí přehnanou imunitní reakci. (Dají se tím vysvětlit vysoké hladiny IgE protilátek i u lidí a dětí, kteří nemají prokazatelně žádné velké alergie, ať už na pyly, mikroorganismy nebo potraviny).

Můžeme to přirovnat k „děravé kůži“, kdy pokožka nedokáže plnit svou roli obranné linie mezi tělem a vnějším světem. Tento sklon k „děravé kůži“ se dědí, což vysvětluje, proč i atopie samotná se často vyskytuje u mnoha členů rodiny a je možné vysledovat rodovou linku.

Při propuknutí ekzému tedy dochází k velké aktivaci imunitního systému, což má za následek další zhoršení projevů.

Je to takový začarovaný kruh, do kterého ještě vstupují další faktory, které je třeba řešit, a to je propustnost střevní bariéry (která imunitní systém také přehnaně stimuluje), nedostatečné detoxikační kapacity nebo i živinové nedostatky, díky kterým organismus nedokáže metabolické procesy provádět tak, jak potřebuje (například regenerovat kůži).

JAK ŘEŠIT ATOPICKÝ EKZÉM

Z popisu výše je zřejmé, že jedna mastička z lékárny nemá šanci takto narušený složitý mechanismus vyléčit. Je potřeba se na vše podívat z celostního pohledu, protože u každého budou jednotlivé komponenty namíchané v jiných poměrech – někdo bude potřebovat více podpořit detoxikační cesty, někdo zahojit střevo, jiný vyloučit potravinové alergeny, někdo se více zaměřit na odstranění vnějších negativních faktorů, atd.

Více informací o tom, kde s tím rozmotáváním klubka začít u vás nebo vašich dětí, najdete v e-booku zdarma Fakta o autoimunitním protokolu aneb Dá se jídlem léčit?>>

Tereza Broschová
Jsem certifikovaná výživová poradkyně a specialistka na preventivní a funkční výživu.
 
Pracuji s širokou škálou léčebných diet, metod, doplňků stravy či bylin. Mým oblíbeným nástrojem při terapeutické práci je léčebná dieta AIP, ve světě známá jako autoimunitní protokol, která má velký léčebný potenciál při léčbě chronických onemocnění jak u dětí, tak u dospělých. V online kurzech Online kurz vaření a Opravdovým jídlem ke zdraví vás naučím, jak zdravě vařit, nebo jak tělo podpořit při zdravotních potížích.
 
Nabízím i individuální konzultace pro vás a vaše děti.

Trápíte se vy nebo vaše děti s nějakým chronickým onemocněním?

Díky tomuto e-booku zjistíte, že jídlem se dá léčit. Dozvíte se o terapeutické dietě AIP, která dokáže restartovat organismus a spustit jeho samouzdravovací schopnosti.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.