#5 DOBRÝ SLUHA, ALE ZLÝ PÁN ANEB JAK DLOUHO BÝT NA AIP

Pátý díl seriálu „Otázky a odpovědi k AIP“ se bude týkat dotazu, jak dlouho je vhodné být na autoimunitním protokolu. Odpovědi na tuto otázku se totiž často rozchází.

První díl „otázek a odpovědí“ je o tom, jaký je rozdíl mezi paleem a AIP (odkaz tady>>), ve druhém díle se dozvíte, že AIP není jen tak obyčejná eliminační dieta, ale její potenciál je mnohem větší (odkaz zde>>).

Třetí díl o autoimunitním protokolu je věnovaný otázce, s jakými všemi chronickými potížemi může tato terapeutická dieta pomoci. Jestli je to určené pouze pro autoimunitní poruchy nebo zda se to dá použít i na atopické ekzémy, alergie, trávicí potíže, … (odkaz tady>>).

A za jak dlouho čekat výsledky na AIP zodpoví čtvrtý článek z této série (odkaz zde>>).

Pokud raději posloucháte než čtete, na konci článku najdete záznam živého vysílání.

JAK DLOUHO DRŽET AUTOIMUNITNÍ PROTOKOL

Autoimunitní protokol se neskládá jen z eliminační fáze, tedy fáze, kdy vyřadíte potraviny z jídelníčku. Je to celý promyšlený koncept, který má hlavu a patu, a který je potřeba brát jako ozdravný restart pro celý organismus.

Více k tomu najdete v článcích tady>>tady>>.

Moje koncepce AIP, na které je vystavěn i můj online kurz Opravdovým jídlem ke zdraví, vychází z pojetí zakladatelky této diety, dr. Sarah Ballantyne (The paleo mom), u které jsem absolvovala v roce 2018 její program.

Eliminační fáze, tedy ta první, kterou se začíná, by měla být v délce minimálně 6 týdnů a maximálně 3 měsíců, pokud se zde bavíme o té nejstriktnější verzi.

Teď vám možná běží hlavou „proč“ … Je to nebezpečné? Nemůžu tím tedy sobě nebo svému dítěti ublížit?

Ten důvod nespočívá v tom, že byste v eliminační fázi měli něčeho nedostatek. V tomto ohledu je to naopak. Ve stravě je naprosto vše, co organismus potřebuje ke svému fungování, u dětí ke svému růstu a vývoji, a to ještě ke všemu v té nejvyšší možné míře, pokud je jídelníček správně poskládaný.

Zakopaný pes je jinde. A to v psychice.

PSYCHICKÉ PROŽÍVÁNÍ AUTOIMUNITNÍHO PROTOKOLU

Ideální průběh procházení AIP si můžeme shrnout takto:

 1. Dostatečně dopředu před zahájením striktní fáze si nastudujete vše, co potřebujete o AIP vědět (na jakých principech stojí, jaké potraviny se vyřazují a proč, jaké potraviny je potřeba naopak do jídelníčku přidat, aby to nebyla jen eliminace, ale aby to mělo i terapeutický efekt, co všechno vás může během změny jídelníčku potkat za potíže).
 2. Poté vyřešíte praktickou stránku – nakoupíte vše potřebné a připravíte si recepty.
 3. Začnete dietu držet a zároveň si průběžně zachycujete vývoj (jak se mění zdravotní stav).
 4. Po uplynutí určené doby vyhodnotíte, zda si dáte maximální délku 3 měsíce nebo zda už je čas na znovuzařazování potravin zpět do jídelníčku.
 5. A teď to přijde …

Ani po třech měsících nebude zdravotní stav váš nebo vašeho dítěte ideální, tedy takový, jaký si člověk na začátku vysnil.

Máte tedy tendence na striktní verzi zůstávat, dokud to vše nebude perfektní, dokud nedosáhnete stavu naprostého vymizení všech problémů, kvůli kterým jste do autoimunitního protokolu šli.

A postupně, pomaličku, začnete bojovat se svojí hlavou. Čím déle zůstáváte na nějakém striktním jídelníčku, tím větší a větší je strach z navracení potravin zpět.

U žen, které eliminací procházejí s dětmi, se k tomu samozřejmě pojí i obrovský strach o své dítě, který je často větší než ten sám o sebe.

Je to začarovaný kruh, který znají všichni terapeuti, kteří pracují s lidmi na různých druzích eliminačních diet.

V této situaci už není autoimunitní protokol váš dobrý sluha, prostředek, jak restartovat organismus a poznat jeho reakce na různé vlivy (ať už to jsou potraviny nebo další faktory prostředí), ale je to váš pán.

Velmi zlý pán, který opanuje vaši hlavu strachem z jídla.

JAK NECHAT AIP V ROLI SLUHY

Je velmi důležité se nezacyklit v módu – vyndám potraviny z jídelníčku, a dokud budou problémy, budu dietu držet a možná něco ještě i uberu, co kdyby vadila ještě tahle nebo tahle potravina.

Na základě mých zkušeností a znalostí jsem přesvědčená o tom, že takovýto přístup není pro většinu lidí dobrá cesta.

Extrémně restriktivní diety (typu GAPS ve verzi od úvodní diety) nezvládne každý a s malými dětmi už vůbec ne. Pokud vám dává smysl, tak rozhodně doporučuji ji procházet pod vedením nějakého zkušeného terapeuta.

Na mírnější potíže (ekzémy, trávicí potíže) je mnohem únosnější a často naprosto dostačující autoimunitní protokol (ať už ve své striktní verzi nebo modifikované).

CO DĚLAT KDYŽ 3 MĚSÍCE NESTAČILY

Co tedy dělat, když tři měsíce přísné eliminace nestačí k plnému uzdravení (a upozorňuji, že často nestačí – více o tom v článku „Za jak dlouho čekat výsledky na AIP“>>).

Je potřeba projít projít nastavenými pravidly eliminace, ať už se rozhodnete pro striktní verzi, nebo mírnější variantu. Dodržet ji určitý čas (6 týdnů až 3 měsíce) a pak vyhodnotit svůj zdravotní stav.

Velmi doporučuji si před začátkem sepsat výchozí stav (v online kurzu na to je připravený speciální dotazník) a na konci se k tomu vrátit a porovnat to se současným stavem.

Spoléhat jen na to, že si to budu pamatovat, není dobrá volba, protože velmi často zapomínáme, co všechno nás trápilo, zvláště pokud i nadále nějaké zdravotní potíže přetrvávají.

Na základě toho, k čemu dojdete, můžete začít zařazovat zpět potraviny do jídelníčku.

A teď pozor, důležitá informace: I přesto, že budete vracet některé potraviny zpět do stravy, můžete stále zůstat v procesu uzdravování.

To, co by vám AIP mělo dát, je pochopení vztahu zdraví a jídla plus dalších faktorů životního stylu. To všechno vypozorované v kontextu svého vlastního těla nebo těla vašich dětí.

Pokud po třech měsících na AIP budete rozčarovaní, že nejste stoprocentně zdraví a půjdete si dát párek v rohlíku a zapijete to malinovkou, nic jste bohužel nepochopili.

AIP VŮBEC NEFUNGUJE

Pokud se zdravotní stav nezlepší ani o malý kousek (více energie, zmírnění některých obtíží, lepší psychický stav, úprava váhy, …), je nutné si nejdříve nechat zkontrolovat svůj nastavený jídelníček (jestli je tam opravdu vše, co tam má být) a zkonzultovat i další faktory.

Další možností, která je sice finančně náročnější, zato mnohem detailnější, jsou testy funkční medicíny s komplexním rozborem, kde se může ukázat problém, který zvnějšku není vidět.

AUTOIMUNITNÍ PROTOKOL JE ZAČÁTEK

AIP je skvělý začátek pro změnu životního stylu pro lidi, kteří už mají nějaké chronické zdravotní problémy. Je to něco, co je možné využít buď samo o sobě, nebo jako podpůrnou léčbu ke konvenční léčbě.

Změna životního stylu – kvalitnější jídlo, dostatek adekvátního pohybu, dobrý spánek, netoxické prostředí, psychická pohoda, uspokojivé sociální vztahy – to je dlouhodobá, nekončící práce na sobě.

Eliminační fáze AIP je start uzdravování, nikoliv několikaletá restrikce. Je to prostředek, jak se o svém těle dozvědět mnoho informací.

ZÁZNAM ŽIVÉHO VYSÍLÁNÍ


Více o AIP se dozvíte z mého e-booku Fakta o autoimunitním protokolu aneb Dá se jídlem léčit? Jak se zbavit ekzémů, alergií a jak správně podpořit tělo při autoimunitním onemocnění.

Tereza Broschová
Jsem certifikovaná výživová poradkyně a specialistka na preventivní a funkční výživu.
 
Často pracuji s terapeutickým autoimunitním protokolem (AIP). Učím rodiče, jak výživným jídlem podpořit své děti, aby byly zdravé a spokojené, a pomáhám dospělým, aby našli svou cestu ke zdraví. Moje online kurzy Online kurz vaření a Opravdovým jídlem ke zdraví vám ukážou, jak na to.
 
Nabízím i individuální konzultace pro vás a vaše děti.

Trápíte se vy nebo vaše děti s nějakým chronickým onemocněním?

Díky tomuto e-booku zjistíte, že jídlem se dá léčit. Dozvíte se o terapeutické dietě AIP, která dokáže restartovat organismus a spustit jeho samouzdravovací schopnosti.

Komentáře
 1. Poradenstvo napsal:

  Dobrý deň.Pozrela som sú vašu prednášku aký je rozdiel medzi Aip a Paleo.
  Chcem sa spýtať,vy robíte aj osobné konzultácie,čiže jedálniček priamo pre na mieru,konkrétny problém?Koľko by bola cena?
  Môj u onedlho 6r.synček má totiž alergiu,nevedia určiť na čo,alergia mu vyráža do ociek,červené krvavé oči,svrbenie.Len neviem či je vhodná Aip,alebo paleo?Len sa obávam,že Aip by sme nezvládli aj z toho dôvodu,že od septembra ide zase do škôlky a tam sa musí stravovať čo má v sk.jedalni,tam neakceptujú to čo by sme mu doniesli.Tak neviem čo by boli vhodné ako začať?A celkovo chcem zmeniť doma stravovanie,len neviem ako začať,ťažko hneď naraz vyraďovať,prilohy,chleba…Pre mňa nepredstavitelne.Ďakujem.S pozdravom Katka

 2. Kateřina Mervartová napsal:

  Dobrý den, syn (21let) trpí nesnášenlivostí laktózy, lepku, ale bohužel i fruktózy. Má rozhozené hormony, zánět štítné žlázy, zvýšený cukr v krvi. Původcem je zřejmě neléčená borelioza v dětství. Chtěla bych mu na uzdravení střev nasadit AIP dietu, ovšem problém je v té fruktóze. Nemůže jíst ovoce ani zeleninu. Myslíte, že po ozdravení střev je teoreticky možné, že se zbaví intolerance fruktózy?V elim. fázi by musel jíst prakticky pouze vývary a maso a možná by snesl minimální množství kořenové zeleniny ve vývaru. Děkuji za odpověď.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.