PRVNÍ POMOC PŘI ŠPATNÉM TRÁVENÍ

V tomto článku vám chci dát pár praktických tipů, co dělat, když vaše trávení není v dobré kondici.

Nejde totiž jen o to, že vám po jídle není dobře (a pokud se bavíme o nadýmání, tak vám není dobře ani psychicky, protože soužití s dalšími lidmi se stává tak trochu … ehm … problematické), ale jde i o to, že jakmile organismus dobře netráví, tak ani nemůže v dostatečném množství přijímat živiny ze stravy.

Nedostatek živin pak v těle spouští kaskádu problémů, protože není zkrátka dostatek základních kamenů pro to, aby jednotlivé metabolické děje vůbec mohly probíhat tak, jak mají. Výsledkem je pak nemoc. Je to přesně tak, jak zní otřepaná fráze: Nejsi to, co jíš, ale co strávíš. Rozhodně tedy stojí za to řešit tyto symptomy včas, než se to projeví na vašem fyzickém nebo psychickém stavu.

Co na pálení žáhy a těžký žaludek po jídle

1. Jablečný ocet (nejlépe nefiltrovaný, nepasterizovaný, bio).
– lžíce do vody 10 minut před jídlem vám pomůže navýšit trávicí kapacitu (můžete toho pak víc sníst), ale dá se použít i po “akci”, kdy je vám už těžko a chcete si ulevit

2. Trávicí enzymy s HCl (kyselinou chlorovodíkovou)
– když je vám těžko HNED po jídle, máte “kámen v žaludku”, často vás pálí žáha, vrací se vám jídlo zpět, víte, že špatně trávíte bílkoviny
– nikdy kapsli nepulte a nerozkousávejte (můžete si poleptat sliznici), ve většině případů nedoporučuji u malých dětí

neberte tyto enzymy bez porady s odborníkem déle než 3 měsíce v kuse
– v jedné kapsli bývá 600 mg HCl, ale značka Smidge dělá i mnohem jemnější (200 mg); to, co vám sedne, záleží na tom, jak moc / jak málo váš žaludek HCl tvoří

Nadýmání? Co s tím

1. Trávicí enzymy bez HCl
– když je vám těžko 1-2 hodiny po jídle, máte nadýmání, křeče v oblasti střev, říhání
kapsle se dá rozpůlit a používat i u malých dětí (cca od roku, tady se ale vždy poraďte s odborníkem)

2. Existuje i mnoho specializovaných produktů, třeba enzymy, které vám pomohou s trávením lepku a kaseinu, když víte, že vám to nedělá dobře, ale chcete si to občas dát.

Potraviny pro lepší trávení

Je i mnoho potravin, které jsou pomocníky při trávení, nejsilnějším je ananas, který obsahuje látku bromelain, nebo třeba papája obsahující papain. Mimochodem papája k snídani se doporučuje při těhotenských nevolnostech v 1. trimestru.

Další skupinou „záchraných“ potravin jsou hořčiny – hořčiny najdete v v listové a jiné zelené zelenině (rukola, čekanka, listy pampelišky, polníček, růžičková kapusta, brokolice, olivy), dále jsou vhodné i bylinky a koření (rozmarýn, estragon, kurkuma, zázvor, tymián). Nebojte se je k jídlům přidávat, váš trávicí trakt vám za to poděkuje.

Režimová opatření při špatném trávení

Bez efektu nejsou ani takové běžné rady, které všichni víme, ale ruku na srdce – kdo se tím řídí …

Při jídle by se nemělo pít, naředíte si tím totiž trávicí enzymy. Dostatečný pitný režim by měl být zejména mezi jídly.

Jíst v klidu, bez vnějších stimulů jako je telefon, počítač, kniha nebo noviny. Nespěchat, důkladně žvýkat a prosliňovat, protože trávení začíná už v našich ústech, a když tady začne nedostatečně, těžko se to pak dohání v dalších částech trávicí soustavy.

Po jídle je také vhodné neusadit se hned k práci nebo ulehnout na pohovku, ale zůstat v pohybu, ideálně se jít projít na čerstvý vzduch. Zejména po večeři to výrazně může přispět k tomu, že se vám bude lépe usínat.

Nedostatečné trávení při změně jídelníčku

Dejte si také pozor na rozhozené trávení při nějaké větší změně jídelníčku. Je běžné, že pokud nejste zvyklí na velké množství zeleniny a rozhodnete se do toho šlápnout zostra, může se vám to odvděčit nafouklým břichem a křečemi. Množství zeleniny by se mělo navyšovat postupně, aby se na to mikrobiota ve vašich střevech stíhala adaptovat.

Dalším typickým příkladem je člověk, který z veganství nebo vegetariánství přechází zpět na smíšenou stravu. Organismus procesy, které nejsou využívané (v tomto případě dostatečná sekrece na trávení bílkovin a tuků), utlumí. Takže jsou tito lidé často zpočátku zaskočeni tím, že najednou to nejde, a mohou se tak utvrdit v mylném přesvědčení, že maso je prostě nepřirozené a nezdravé. Jenže problém není v mase, ale v tom, že mají špatné trávení.

Komplexní řešení trávicích potíží

Tyto tipy a informace jsou jen první pomocí, rozhodně to nemůže nahradit detailní individualizované doporučení. Pokud máte velké a dlouhodobé problémy s trávením nebo máte diagnostikované nějaké onemocnění trávicího traktu, je potřeba to řešit komplexně a podívat se i na další věci, které se v organismu s trávením pojí (nedostatečnost živin, syndrom propustného střeva, dysbióza – neboli nerovnováha mikrobiálního prostředí ve střevech, atd.).

Ráda vám s těmito obtížemi pomůžu, nabídku konzultací najdete na této stránce >>

Tereza Broschová
Jsem certifikovaná výživová poradkyně a specialistka na preventivní a funkční výživu.
 
Pracuji s širokou škálou léčebných diet, metod, doplňků stravy či bylin. Mým oblíbeným nástrojem při terapeutické práci je léčebná dieta AIP, ve světě známá jako autoimunitní protokol, která má velký léčebný potenciál při léčbě chronických onemocnění jak u dětí, tak u dospělých. V online kurzech Online kurz vaření a Opravdovým jídlem ke zdraví vás naučím, jak zdravě vařit, nebo jak tělo podpořit při zdravotních potížích.
 
Nabízím i individuální konzultace pro vás a vaše děti.

Trápíte se vy nebo vaše děti s nějakým chronickým onemocněním?

Díky tomuto e-booku zjistíte, že jídlem se dá léčit. Dozvíte se o terapeutické dietě AIP, která dokáže restartovat organismus a spustit jeho samouzdravovací schopnosti.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.