atopický ekzém u dětí

ATOPICKÝ EKZÉM U DĚTÍ – VYŘEŠTE 6 OBLASTÍ NA CESTĚ K UZDRAVENÍ

ATOPICKÝ EKZÉM U DĚTÍ NENÍ „JEN“ EKZÉM

Prosím tě, ty naděláš, vždyť je to JEN ekzém. Tak mu to namaž kortikoidama a je klid.“ Tyhle rady může dát jen někdo, kdo dítě s atopickým ekzémem nikdy neměl.

Ekzém u dětí, tím spíše u miminek nebo větších kojenců, totiž neznamená jen suchou, zarudlou kůži, která na první pohled zase tak hrozně vypadat nemusí. Je to celý balíček problémů, které se s tímto onemocněním pojí.

V článku se podíváme na specifika atopického ekzému jak u miminek, větších kojenců, tak i školkových a školních dětí. Jaké faktory stojí za tím, že atopický ekzém propukl zrovna u vašeho dítěte. Hlavní část článku bude věnovaná 6 oblastem, jejichž řešení má zásadní vliv na to, jestli se vám podaří se atopického ekzému zbavit.

Podle zdravotnických dat se atopický ekzém v České republice týká 16 % dětí do jednoho roku, 12 % dětí do 15 let a 3 % dospívajících nad 16 let. A to, co je na tom nejvíce alarmující, je fakt, že celosvětově se tento problém týká 15 – 30 % dětí a neustále tato čísla rostou.

KVALITA ŽIVOTA S DÍTĚTEM, KTERÉ MÁ ATOPICKÝ EKZÉM

Jak už jsem psala, s atopickým ekzémem se často nabalují další zdravotní problémy, od kolik, chronických průjmů nebo naopak neschopnosti miminka se vyprázdnit, přes potravinové alergie, přecitlivělosti na první příkrmy, až po hyperaktivitu, agresivitu, poruchy spánku.

Západní medicína na to nabídne kortikoidy, antihistaminika a nařídí držet nekonečnou dietu. Zkrátka tato léčba spočívá v tom, že se všechny výstražné kontrolky utlumí, vypnou. Jenže ta skutečná příčina problému v organismu zůstává a bohužel se to postupem času u velké části dětí přelévá do dalších a dalších zdravotních potíží, ať už to jsou pylové alergie, astma nebo v pozdějším věku i autoimunitní onemocnění.

Život rodiny, která má dítě s atopickým ekzémem, je velmi poznamenán. Sama jsem si tím prošla a vím, že za vším je hromada strachů, nejistot, úzkostí, frustrace, narušených sociálních vazeb, chřadnoucí partnerský vztah, podlomené zdraví v důsledku permanentního stresu a spánkové deprivace, a také obrovský pocit viny, který jako balvan na sobě vláčíte, a nevíte, co máte dělat, za jaký konec to chytit.

Zdá se vám to jako noční můra, která nevypadá, že by měla někdy skončit. Možná se na chvíli ekzém ztratí, máte pocit, že je vyhráno, ale o pár týdnů později už je zase zpět.

Příběhy mých klientů jsou často jako přes kopírák toho, co jsem před 11 lety prožívala se svým starším synem i já. Celou naši rodinnou anabázi jsem popsala v e-booku Mámou nemocného dítěte.

ATOPICKÝ EKZÉM U MIMINKA

Narodí se vám miminko a vy se těšíte na krásné období plné radosti, štěstí, mnoha poprvé (první úsměv, zoubek, krůček), jenže místo toho zažíváte každý den a každou noc jen stres, protože vaše miminko pláče, je neklidné, nedokáže spát ani pár hodin v kuse, u větších kojenců pak dochází i k velkému škrábání a poškozování kůže až do krve.

Můžou se k tomu přidat i problémy s trávením – koliky, průjmy, krev a hlen ve stolici, a později i reakce na první potraviny, které mu dáváte.

Jak už jsem psala v článku o příčinách atopického ekzému, ekzém bývá dědičné onemocnění, kdy je to častěji linie od matky, která hraje hlavní roli v tom, zda se u dítěte ekzém objeví. Ukazuje se, že příčinou je defekt ve struktuře pokožky, který následně roztáčí zánět v těle a vytváří se začarovaný kruh, ve kterém je imunitní systém přestimulovaný, vytváří zánětlivé prostředí, které následně projevy ekzému ještě více zhoršuje.

Spánek, který má veliké regenerační schopnosti, je narušený, takže se tělo vyčerpává víc a víc. A to celé stupňuje už tak vystresovaný organismus do ještě větších otáček.

Faktory, které hrají roli v propuknutí atopického ekzému u dítěte

Faktorů, které hrají roli v tom, zda atopický ekzém u dítěte propukne, je více. Roli hraje zdravotní stav ženy ještě před otěhotněním. Setkávám se s ženami alergičkami, s autoimunitními onemocněními, ženy experimentující dlouhou dobu na nějaké rostlinné stravě (makrobiotika, vegetariánství, veganství), ženy, které mají své děti velmi brzo po sobě, případně ještě stále v těhotenství kojí své starší dítě. Společné je to, že organismus ženy není v takovém stavu, aby zajistil dostatek živin vyvíjejícímu se miminku.

V případě přirozeného porodu takové dítě získá mikrobiální složení své maminky, a jak je už celkem běžně známo, mikrobiom hraje v imunitních reakcích a v celkovém zdraví zásadní roli. V případě císařského řezu je opět problém v rozmanitosti mikrobiomu, které novorozenec získá nikoliv ze zdravého vnitřního prostředí své matky, ale z její kůže (v tom lepším případě) a z nemocničního prostředí.

Dalším negativním faktorem, který vidím pravidelně u svých klientů na konzultacích je ten, že po porodu se nečeká na spuštění laktace u maminky, ale je miminku hned v prvních hodinách podáno umělé mléko. To je opět něco, co naruší správné osídlení mikrobiomu.

Dalšími faktory, které se postupně přidávají jako kapka ke kapce, mohou být:

  • nedostatečná výživa maminky po porodu, kdy její mateřské mléko nemá dost zásadních živin (například vitamin D nebo omega 3 mastné kyseliny),
  • dále různé virové nebo bakteriální infekce, které se mohou v tomto období objevit, 
  • nežádoucí reakce na očkování,
  • toxické prostředí kolem miminka (zkuste mrknout na složení všech těch mokrých ubrousků, mýdel, krémů, šampónků, je to jedna chemikálie za druhou),
  • nebo nedostatečná sociální a rodinná podpora a pomoc, kdy je žena vyčerpaná, frustrovaná a hladová (takže raději vždy sáhne po vysokosacharidových potravinách, které jí mohou rozjet různé kvasinkové infekce) a její stres se samozřejmě pak promítá i do prožívání a chování jejího dítěte.

Typicky se atopický ekzém u miminek objevuje nejdříve na obličeji, v oblasti pod krkem (tzv. límec), postupně se šíří na trup, záda a také do kožních ohbí. Může se ale v podstatě vyskytnout kdekoliv na tělíčku.

ATOPICKÝ EKZÉM U ŠKOLKOVÝCH A ŠKOLNÍCH DĚTÍ

U větších dětí se ke všem problémům s atopickým ekzémem přidává ještě výrazně i sociální složka. Děti, které mají ekzém na viditelných místech (u těchto dětí jsou to často záhyby těla – podkolenní jamky, loketní jamky), mohou zažívat nepříjemné pocity ze svého těla, stud před vrstevníky.

Pokud mají i jiné stravovací potřeby (typicky vyloučené nějaké potraviny z jídelníčku, aby se ekzém udržel na uzdě), pak si tuto jinakost musí před ostatními ustát, což je v době, kdy chtějí být jako všichni ostatní a nechtějí vybočovat, velmi náročné na psychiku (u školkových dětí často ještě rozumově úplně nepochopitelné).

Mohou mít i různá omezení v režimu – zákaz plavání v plaveckých bazénech nebo nesmí mít domácí zvířata kvůli alergickým projevům.

Tohle všechno by měli vnímat zejména rodiče dítěte a citlivě s tím pracovat. Vědět, že jejich dítě nemá stejnou startovací čáru jako ostatní zdravé děti, ale že si zažívá situace, které ho sice do budoucna nejspíše posílí, ale v tuto dobu jsou náročné na zvládnutí.

Navíc pokud ekzém není zvládnutý do té míry, aby dítě neobtěžoval v noci, tak tato dlouhodobá spánková deprivace má zásadní vliv na chování, prožívání a i celkový vývoj a růst dítěte, nemluvě o školních výsledcích.

JAK SE ZBAVIT ATOPICKÉHO EKZÉMU – 6 OBLASTÍ, KTERÉ MUSÍTE VYŘEŠIT NA CESTĚ K UZDRAVENÍ

O hlavní příčině, která se v současnosti nejvíce skloňuje v souvislosti s atopickým ekzémem, píšu v článku o atopickém ekzému.

Jsou ale další oblasti, které na to, zda atopický ekzém zůstane pod kontrolou, mají vliv. Tyto problémy, na rozdíl od genetické predispozice, už máte v rukou vy a můžete s tím něco dělat.

To, na co se zaměřit, je individuální. Někdo má více oslabené trávení, někdo spíše reaguje na vnější alergeny přes kůži, u některých dětí je to spíše vliv psychiky a celkového rodinného nastavení. Vždy je důležité vyhodnotit, kde to klubko problémů začít rozmotávat, aby se tělo mohlo uzdravovat.

  1. Potravinové alergie, přecitlivělosti a intolerance
  2. Potíže s trávením – koliky, průjmy, zácpy, reflux
  3. Nedostatečná jaterní detoxikace
  4. Spánková deprivace
  5. Toxická zevní péče
  6. Psychický stres, nezdravé rodinné vztahy

1. Potravinové alergie, přecitlivělosti a intolerance

Běžně se uvádí, že příčinou atopického ekzému jsou alergie na různé potraviny (u dětí typicky na bílkovinu kravského mléka nebo vaječný bílek). Napadlo vás ale někdy, že i tyto alergie a přecitlivělosti mají svoji příčinu?

Není totiž přirozené reagovat na jakékoliv složky základních potravin (nemluvím tu nyní o průmyslově zpracovaných potravinách plných barviv a konzervantů). Zdravé děti s dobrou imunitou na tyto složky nereagují.

Je proto nutné jít dál než jen k omezujícím eliminačním dietám. Ty jsou samozřejmě v začátku léčby nutností, ale neměl by to být trvalý stav (i když u některých dětí to může trvat roky, než se podaří některé potraviny vrátit do jídelníčku).

To, co vidím jako největší a nejčastější chybu je to, že ženy vyndávají z jídelníčku další a další potraviny, u kterých se jim jen trochu zdá, že ekzém u jejich dítěte zhoršují. Problém je v tom, že v určité fázi začne tělo reagovat už opravdu na kde co. Imunita je natolik přecitlivělá, chronický zánět v těle je natolik vážný, střevní stěna je natolik poškozená, že už je úplně jedno, co to je za potravinu.

Vysledovat skutečně problematickou potravinu vám ztěžuje i fakt, že jsou nejen potravinové alergie (které dojdete vytestovat na alergologii), ale existují i potravinové přecitlivělosti, které se mohou projevovat až několik dní po požití dané potraviny, a také jsou často závislé i na množství snědené potraviny (takže někdy se vám daná potravina zdá v pohodě, a někdy zase ne).

Nedoporučuji proto žádné extrémně striktní eliminační diety, kdy jako kojící žena zůstanete několik týdnů na pár potravinách nebo na pár potravinách necháte své dítě.

Organismus pak nemá dostatek živin pro své fungování, nemá komponenty pro správné fungování imunity, nemá látky potřebné k detoxikačním procesům, nemá živiny potřebné k regeneraci kůže a i mikrobiom ve vašich střevech nemá svou nutnou potravu. Tímto vším zdravotní stav jen zhoršíte.

Některé ženy se dostanou úplně do kouta tím, že už se jim zpětně nedaří zpátky do jídelníčku zařadit žádné potraviny, dítě na to reaguje zhoršením ekzému ještě více než předtím.

Co tedy s tím? Eliminační fáze, zejména potravin, kdy je vytestována pravá alergie (protilátky IgE), je nutnou součástí řešení atopického ekzému. V jídelníčku ale musí zůstat potraviny, které organismus postupně hojí a zaléčují.

Více o tom, jak na bezpečně postavenou eliminační dietu, se dozvíte v mém e-booku ZDARMA

autoimunitní protokol - léčba stravou - e-book zdarma

2. Potíže s trávením – koliky, průjmy, zácpy, reflux

S projevy atopického ekzému se často pojí trávicí potíže. Novorozenci mají potíže s velkým ublinkáváním po kojení, s kolikami. Ve stolici se může objevovat i krev nebo hlen, pokud je tam nějaká reakce na potraviny. U dětí, které jsou kojené, hraje velkou roli i zdravotní stav jejich maminky, často tyto ženy mají samy problém s trávením.

Rozhodně v tomto případě nedoporučuji přestat kojit (pokud se zde bavíme o dítěti do roku, roku a půl) a miminko převést na umělé mléko. Je ale na místě řešit svůj zdravotní stav, aby dítě pak dostávalo jednak dost živin z mateřského mléka, a zároveň nebylo drážděno látkami, které stav atopického ekzému ještě zhoršují.

Při potížích s trávením se často doporučuje nasazení probiotik. Chci ale upozornit, že nesprávně a v nevhodný čas podaná probiotika (zvlášť pokud jsou opravdu silná a kvalitní) mohou stav u dítěte ještě zhoršit. A to nikoliv přechodně na týden, dva, ale na týdny a měsíce. Zkrátka je to pro organismus „moc dobrého najednou“ a nedokáže se s tím vyrovnat. Pokud máte dojem, že zrovna toto se děje u vašeho dítěte, doporučuji probiotika ze stravy na nějaký čas vyndat.

Další typickou radou na zaléčování střeva jsou vývary. Ano, vývary jsou perfektní, ale musíte být opatrní. Dlouho tažené vývary obsahují mnoho histaminu, který opět může atopickou kůži ještě zhoršovat. Doporučuji začínat krátce taženými vývary typu krůtí, králičí, kuřecí. Dlouho tažený (zejména hovězí) vývar bez předchozího otestování reakce na ty slabší, není dobrý nápad.

Při řešení atopického ekzému je dobré začínat zaléčením střevní stěny, aby byla pořešena propustnost střevní stěny (a mohl se mimo jiné vylučovat v dostatečné míře i jeden z enzymů, který v těle odborourává histamin).

Dále podpořit trávení a následně až osídlit těmi správnými bakteriemi, které udrží na uzdě přemnožení patogenních organismů jako je například kvasinka.

Propustnost střevní stěny totiž způsobuje to, že se do krevního oběhu dostávají látky, které by tam za normálních okolností nebyly, to aktivuje imunitní systém a následkem toho se rozbíhá chronický zánět, který zhoršuje projevy atopického ekzému.

3. Nedostatečná jaterní detoxikace

Jsou lidé, kteří mají oslabené detoxikační mechanismy v organismu. Je to genetická predispozice, poměrně rozšířená, a může to mít i vliv na to, jakým způsobem se atopický ekzém projevuje. Při řešení ekzému je podpora jater (ať už potravinami nebo konkrétními živinami) nedílnou součástí léčby.

Moje zkušenost je taková, že mnoho dětí s atopickým ekzémem velmi špatně reaguje i na povinná očkování, a může to částečně souviset právě s tím, že nedokážou adekvátně látky z očkování metabolizovat a odstranit z organismu.

Důležité je mít ve stravě dostatek živin s antioxidační působností, což jsou v zásadě zelenina a ovoce, ke správné funkci jater jsou ale zapotřebí také aminokyseliny (z bílkovin).

Tyto děti jsou často citlivé i na různé vůně, pachy, parfémy, reagují na chemické látky a toxiny, a je u nich důležité řešit nejen vnitřní prostředí organismu, ale také vnější prostředí.

Cílem je zajistit jim co nejvíce netoxické prostředí – filtrovanou vodu, čističky vzduchu, netoxickou hygienu, oblečení, v domácím prostředí pak používat přírodní přípravky na úklid a praní.

Samozřejmě, že pokud jde o větší děti, tak už nejste nikdy schopni zajistit 100% přírodní péči, ale každý krůček se počítá. Také to nemusíte dělat všechno naráz, ale postupně se v této oblasti vzdělávat a tvořit kolem sebe a svých dětí čistší prostředí.

4. Spánková deprivace

Na rozdíl od jiných kožních onemocnění je atopický ekzém specifický svojí urputnou svědivostí. Čím více je v těle rozjetý chronický zánět, tím více je atopický ekzém v aktivní fázi a nedá dítěti spát.

To, co se u vás noc co noc děje, je naprosto nevysvětlitelné a nepochopitelné pro někoho, kdo to nezažil.

Spánek je zásadní faktor pro to, aby se organismus mohl uzdravovat. Jenže jak to udělat, když se vám dítě každou noc co hodinu vzbudí, pláče a škrábe se (často až do krve). Tento začarovaný kruh je potřeba přetnout, protože bez regenerační schopnosti procesů, které se dějí ve spánku, se může jen těžko něco zlepšit.

Ačkoliv nejsem příznivcem dlouhodobého podávání kortikoidů nebo antihistaminik, tak v některých případech to bez nich nelze zlepšit. Chápu, jestli vám z mazání kortikoidů vstávají vlasy hrůzou na hlavě (i mně vstávaly), ale v těch nejtěžších případech je opravdu nutné udržet ekzém alespoň v nějaké přijatelné formě, a zároveň s tím dělat kroky, které povedou k uzdravení.

Existují i přírodní varianty antihistaminik (například bylinka perila křovitá nebo quercetin), ale ty ne každému fungují.

Bez adekvátního spánku se tělo dostává do obrovského stresu, nehledě na to, že se to pak propisuje i na energii a náladě vás jako pečující osoby, která zase zpětně působí na dítě.

V tomto bodě neexistuje černobílé řešení, je vždycky na zvážení, jestli i bez těchto potlačujících léků jste schopni zajistit, aby se dítě dostatečně vyspalo.

Na druhou stranu, pokud máte pocit, že vám doporučená antihistaminika nefungují (například Fenistil), tak nemá smysl je dítěti podávat a zbytečně negativně ovlivňovat mikrobiální prostředí ve střevě.

U větších dětí při současné epidemii modrého světla z tabletů a mobilů je potřeba se domluvit na spánkové hygieně. To znamená vypínat elektronická zařízení alespoň 90 minut před spánkem, aby se mohly správně vyplavovat hormony, které k dobrému spánku potřebujeme.

Děti by také měly spát v naprosté tmě (takže žádné lampičky přes noc), chladnější, vyvětrané místnosti, bez zapnutého signálu wifi.

5. Toxická zevní péče

Při zadání hesla atopický ekzém vám v google vyhledávači vyjedou především všelijaké mastičky. Většina z nich má složení, kterému je lepší nerozumět. Když tomu porozumíte, zjistíte, že na své nemocné dítě mažete spoustu chemikálií, které se kůží vstřebávají do těla a organismus je zase musí složitě detoxikovat ven.

Je dobré se v této oblasti více vzdělat a používat krémy „čistého“ složení. Skvělé zkušenosti mám s kosmetikou Bioatopik nebo Medarek.

6. Psychický stres, nezdravé rodinné vztahy

Psychiku a rodinné vazby u dítěte s atopickým ekzémem nelze podceňovat. Z hlediska psychosomatiky mají lidé s atopickým ekzémem silnou vazbu na matku, která bývá hyperprotektivní, a sama často úzkostná.

Zkušenosti z mého vlastního života i z příběhů stovek klientek mi dovolují napsat tuto jednu důležitou větu: „Pokud máte dítě s atopickým ekzémem, rozhodně docházejte na pravidelné psychoterapie.“ Když to nechcete dělat pro sebe, tak to udělejte alespoň pro své dítě.

V článku Mámou až za hrob toto téma detailně rozebírám.

Není to ale jen o ženě samotné. Velkou roli hraje celkové nastavení v rodině a atopický ekzém vašeho dítěte vám může bohužel zrcadlit i partnerský nesoulad, problémy v širší rodině nebo problematický vztah mezi sourozenci.

ATOPICKÝ EKZÉM JAKO CELOŽIVOTNÍ KONTROLKA

Atopie je celoživotní sklon, něco, s čím se musíte naučit pracovat tak, aby se to ideálně vůbec neprojevovalo. Nežijeme ale v říši ideálu, takže je jasné, že nás i naše děti potkají situace, kdy se ekzém zase může objevit.

Projevy atopického ekzému jsou navázané na imunitu, takže při jakémkoliv větším náporu na ni, se může ekzém opět objevit. Jde o různé infekce (bakteriální, virové), růst zoubků, očkování, ale i stresové období (což je i nástup do školky/školy) nebo hormonální změny v pubertě, v dospělosti pak v těhotenství, při kojení.

Sklon k atopickému ekzému můžete brát i jako pozitivum. Jak?

Ne, nezbláznila jsem se. Jde o to, že to je signál těla, kontrolka, která se rozsvítí vždy, když tělo volá o pomoc, něco mu chybí, něčeho je moc, něco zkrátka někde nefunguje. Když mu dáte péči a pozornost, nebude muset volat hlasitěji formou nějakého závažnějšího onemocnění.

CO TEDY NA EKZÉM U DĚTÍ? KDE ZAČÍT?

Zaměřit se na všechny oblasti, které jsem popsala výše v článku. Klidná, adekvátně reagující imunita nebude v těle spouštět zánětlivé procesy, střevní trakt bude správně trávit a vstřebávat potřebné živiny, jaterní detoxikace bude podpořena dostatkem živin, kůže bude mít látky ke své regeneraci a bude méně náchylnější na vnější vlivy prostředí.

Začít řešit atopický ekzém můžete správně postavenou, krátkodobou eliminační dietou, která umí zklidnit imunitní systém, uzdravit střevo, snížit míru zánětu v těle, a zároveň zajistit dostatek těch správných živin. STÁHNĚTE SI MŮJ E-BOOK ZDARMA, KDE VÁS S NÍ SEZNÁMÍM

autoimunitní protokol - léčba stravou - e-book zdarma
Tereza Broschová
Jsem certifikovaná výživová poradkyně a specialistka na preventivní a funkční výživu.
 
Pracuji s širokou škálou léčebných diet, metod, doplňků stravy či bylin. Mým oblíbeným nástrojem při terapeutické práci je léčebná dieta AIP, ve světě známá jako autoimunitní protokol, která má velký léčebný potenciál při léčbě chronických onemocnění jak u dětí, tak u dospělých. V online kurzech Online kurz vaření a Opravdovým jídlem ke zdraví vás naučím, jak zdravě vařit, nebo jak tělo podpořit při zdravotních potížích.
 
Nabízím i individuální konzultace pro vás a vaše děti.

Trápíte se vy nebo vaše děti s nějakým chronickým onemocněním?

Díky tomuto e-booku zjistíte, že jídlem se dá léčit. Dozvíte se o terapeutické dietě AIP, která dokáže restartovat organismus a spustit jeho samouzdravovací schopnosti.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.