#4 ZA JAK DLOUHO ČEKAT VÝSLEDKY NA AIP

Ve čtvrtém díle „otázek a odpovědí“ k autoimunitním protokolu se budu věnovat veledůležité otázce, která zní: za jak dlouho mi AIP pomůže.

První díl seriálu (odkaz tady>>) je o rozdílech mezi paleem a AIP, druhý díl o tom, čím se autoimunitní protokol liší od jiných eliminačních diet (odkaz tady>>).

Ve třetím díle odpovídám na dotaz, s jakými všemi chronickými onemocněními může autoimunitní protokol pomoci, zda je určen pouze pro lidi s už rozvinutým autoimunitním onemocněním, nebo zda se dá úspěšně použít i na alergie, atopické ekzémy, trávicí potíže nebo bolesti různých částí těla a mnoho a mnoho dalších problémů (odkaz zde>>).

Pokud raději posloucháte než čtete, na konci článku je záznam z živého vysílání.

ZA MĚSÍC VYŘEŠENO – ZN. IDEÁL

Rozhodnete se jít do eliminační diety AIP. Zjistíte si seznamy povolených a zakázaných potravin, vylepíte si je na ledničku, dietu poctivě dodržujete a nejpozději do měsíce, maximálně dvou, jste zdraví jako řípa.

Tak takhle to nikdy, nikomu nefunguje! Ačkoliv si to někteří takto skutečně představují.

A vlastně není divu, že si to takto malují. Je to zkrátka náš mentální vzorec, jak jsme naučení od dětství přemýšlet o nemocech a jejich řešení. Na všechny problémy a bolístky (ať už tělesné nebo psychické) máme v naší společnosti rychlá řešení a „efektivní“ vypínače – léky, mastičky, alkohol, drogy.

Jenže tohle je léčba jen zdánlivá, utlumení povrchní. My si myslíme, že se to těmito „náplastmi“ vyřešilo, ale ono to ve skutečnosti bublá v našem organismu dál a co je nejhorší, tak stále více a více.

POZNÁVÁNÍ SVÉHO TĚLA – TO JE AUTOIMUNITNÍ PROTOKOL

Autoimunitní protokol je start uzdravování, ale jeho konec v podstatě neexistuje. Stejně tak se nedá nikdy dopředu říct, jaké a kdy přesně výsledky přijdou.

Každý z nás je takový originál, že nikdy nepůjde říci, že zácpy a koliky budou pryč do měsíce, ekzém do dvou a autoimunitní potíže se přestanou projevovat po třech.

Pokud chceme zlepšit své zdraví nebo zdraví svých dětí, tak nejdříve musíme vůbec pochopit vztahy mezi organismem a faktory životního stylu (ať už jde o jídlo, spánek, pohyb, stres) a poté na jejich zlepšování dlouhodobě pracovat.

Musíme tělu i psychice ulevit od zatěžujících potravin a dalších negativních vlivů, vyživit buňky správnými složkami potravy a nechat ho nastartovat samouzdravovací procesy v organismu.

Poté zkoušet, co mu dělá dobře, co ne, a na základě toho vyhodnocovat, co si mohu a nemohu dovolit, aniž by mě to zase vracelo do stavu nemoci.

Autoimunitní protokol není zázračná dieta, ale je to prostředek, jak tohoto všeho postupně dosahovat.

JAK TO, ŽE TO NĚKOMU FUNGUJE RYCHLE A NĚKOMU POMALU

Jak jsem již psala – každý jsme originál a každý máme jiný výchozí bod: jiné genetické predispozice, jiný průběh života, působí na nás jinak různé vlivy prostředí (strava, pohyb, toxické prostředí), máme jinou míru citlivosti na stres, jinak dlouho u nás zdravotní problémy trvají, jinak dlouho je léčíme a také různými způsoby, …

U malých dětí se skutečně může stát (a děje se to), že má dieta po měsíci obrovsky pozitivní dopad a dítě se například zbaví ekzému. Nicméně to neznamená, že je možné mu opět hned začít servírovat to, co jedlo původně.

Je nutné opravdu poctivě (ale zároveň nedogmaticky) zkoušet a balancovat na té hraně, kdy jako máma vím, co si u takovéhoto dítěte mohu a nemohu dovolit.

Na druhém pólu jsou lidé s několikaletým propuknutým autoimunitním onemocněním (nebo dokonce několika). Autoimunita se rozvíjí roky a nelze čekat, že za měsíc budu úplně zdravý. Někomu to opravdu může trvat měsíce a roky, než zmizí veškeré příznaky.

Ovšem tímto nechci říct, že by takový člověk měl v první fázi AIP zůstávat dlouho (více o fázích AIP píšu v tomto článku>>), ale spíše to, že musí na vše více dbát (ať už jde o jídlo, pohyb, spánek, stresové situace, …) a často doživotně. To, jestli to dotyčnému za to stojí, si každý musí zodpovědět sám.

Na AIP je také důležité to, že se nezabývá jen stravou. Můžete totiž zjistit, že u vás strava není ten hlavní faktor, který podlamuje vaše zdraví.

NEIDEÁLNÍ ODPOVĚĎ

Zodpovězení otázky z názvu článku je určitě pro mnoho lidí zklamáním, jenže já nejsem prodavačka planých nadějí a zaručených řešení bez námahy a práce.

Nejsme stroje, u kterých stačí vyměnit pár součástek a zase pošlapeme jako na drátku. Jsme složité lidské bytosti se svým individuálním designem a historií.

To, za jak dlouho budou vidět výsledky, pokud se rozhodnete se svým zdravím nebo se zdravím svých dětí něco dělat, vám nikdo dopředu neřekne. A kdyby přeci jen jste někoho takového potkali, tak rychle utíkejte.

Já vám nabízím prostředek, jak k cíli zvanému „zdraví“ vykročit. A tím je můj 6týdenní online kurz Opravdovým jídlem ke zdraví, kde není řeč jen o jídle, ale je to komplexní, propracovaný program pro restart organismu, který vás naučí, jak nad lidským organismem přemýšlet a jak ho chápat v kontextu celého života.

ZÁZNAM ŽIVÉHO VYSÍLÁNÍ

Pátý díl seriálu o AIP s názvem „Jak dlouho držet AIP (autoimunitní protokol)“ najdete tady>>


Více o AIP se dozvíte z mého e-booku Fakta o autoimunitním protokolu aneb Dá se jídlem léčit? Jak se zbavit ekzémů, alergií a jak správně podpořit tělo při autoimunitním onemocnění.

Tereza Broschová
Jsem certifikovaná výživová poradkyně a specialistka na preventivní a funkční výživu.
 
Často pracuji s terapeutickým autoimunitním protokolem (AIP). Učím rodiče, jak výživným jídlem podpořit své děti, aby byly zdravé a spokojené, a pomáhám dospělým, aby našli svou cestu ke zdraví. Moje online kurzy Online kurz vaření a Opravdovým jídlem ke zdraví vám ukážou, jak na to.
 
Nabízím i individuální konzultace pro vás a vaše děti.

Trápíte se vy nebo vaše děti s nějakým chronickým onemocněním?

Díky tomuto e-booku zjistíte, že jídlem se dá léčit. Dozvíte se o terapeutické dietě AIP, která dokáže restartovat organismus a spustit jeho samouzdravovací schopnosti.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.