„NEMOC DÍTĚTE MI OTEVŘELA OČI, POMOHLA KE ZDRAVÉMU STRAVOVÁNÍ.“

Sdílím rozhovor s další účastnicí online kurzu Opravdovým jídlem ke zdraví. Martině Vrkočové je 37 let a má 3 syny – 13letého Samuela, 4letého Maximka a 2,5letého Alexe.

A právě kvůli nejmladšímu synkovi se do kurzu přihlásila. Její starší synové nikdy neměli atopický ekzém. Ovšem Alex nebyl od začátku takové to klasické krásné miminko. Měl červenou kůži, po nějaké době se objevilo novorozenecké akné, seborea a ve 4 měsících se mu začal objevovat atopický ekzém na tvářích u uší. Největší zhoršení přišlo poté, co Martina musela začít brát během jeho kojení antibiotika na angínu.

Můžete popsat, jaké zdravotní problémy má Váš nejmladší synek a jak jste to řešili?

Alex má několik potravinových alergií (bílek, BKM, sója, pšenice, arašídy, skořice, jahody). Nově má zjištěné i inhalační alergie (pyly trav, stromů, plevele a domácí prach).

Naše první cesta, zhruba v jeho 4 měsících života, vedla k pediatričce, která nám napsala kortikoidy a upozornila, že při nemazání se jeho stav časem přehoupne do astmatu. Máme k tomu predispozice (já alergik, manžel alergik a dříve astmatik).

Synka jsem tedy namazala a samozřejmě byl hned čistý. Tak jsem začala pátrat dál na internetu a po přečtení informací o kortikoidech jsem si řekla, že touhle cestou dál jít nechci. Šla jsem proti rodině, proti lékařům, ale mám vždy svojí hlavu. Okamžitě jsem přestala striktně jíst cukry a bílou mouku, ale jeho stav se nelepšil.

Vyhledala jsem pomoc přes internet u jedné paní, která mi ukázala, jakým způsobem se stravovat, abychom eliminovali kvasinky ve střevech, a tím pádem i na kůži. Nicméně ani poté se stav výrazně nelepšil, ale pomohl mi vnímat stravu úplně jinak. Jedli jsme více zeleniny, masa, zdravé tuky.

Zkoušela jsem i různá mazání přírodního typu, ale zlepšení byla jen dočasná nebo vůbec. Stále jsem pátrala, vyřazovala další a další potraviny. Až jsem narazila na váš kurz a po jeho uzavření poprosila o dodatečné zařazení mezi ostatní účastníky.

Nyní léčíme přehnané reakce těla i homeopatiky. Synkovi se bohužel při otevřených ranách dostal do kůže i parazit, kterého se nám nepodařilo zatím úplně zlikvidovat, ale jeho stav je už úplně někde jinde.

Vše do sebe zapadlo a syn dnes vypadá nádherně.

Co je podle Vás nejdůležitější dělat v tak náročné životní situaci jako je nemoc vlastního dítěte?

Důležitým krokem v mém případě je vyhledávání informací. Nevěřím slepě lékařům, ale zjišťuji si vždy alternativní či přírodní cesty. Děti jsou pro mě na prvním místě, snažím se podávat léky jen v nejnutnějších případech a tím pomáhám jejich imunitě ke správnému budování. 

Nemoc dítěte mi otevřela oči, pomohla ke zdravému stravování.

Co bych chtěla ale zdůraznit je, že maminky nesmí zapomínat ani na sebe, na svůj odpočinek! Cesta je to hodně fyzicky i psychicky náročná.

Proč jste vstoupila do kurzu? Co jste od toho očekávala?

Do kurzu jsem vstoupila kvůli nelepšícímu se stavu kůže mého synka. Věděla jsem, že tentokrát mi pomůže, že to je ta správná cesta. Přišel ve správnou chvíli.

Jak jste pojali ozdravný program? Jeli jste přísnou verzi nebo jste si program modifikovali?

(Pozn. ozdravný program je možné pojmout v jeho striktní verzi, tzv. autoimunitní verzi – AIP, kdy se na čas cca 1 – 3 měsíce vyřazují přesně dané potraviny a poté se opět zařazují do jídelníčku, nebo si ho může člověk modifikovat do mírnější podoby podle vlastních potřeb a zdravotního stavu).

Po 14 dnech od vstoupení do kurzu a zjištění, které potraviny ano a které ne, jsem vyřadila vše špatné. Zůstala nám jen rýže, ale i té jsme po týdnu dali sbohem. Věděla jsem, že pokud bych vyřazovala postupně, vše by se jen prodloužilo a já bych propadala zoufalství, že nám AIP nepomáhá.

Jediné, co jsem já jako kojící nedodržovala, bylo pití kávy. Alespoň jednu denně jsem vždy měla. Neměla jsem kvůli tomu ale špatné výčitky a věděla jsem, že i tak to zvládneme. Byla jsem s tím v pohodě.

Jaké to mělo výsledky?

Kůže se začala zlepšovat, ekzém mizel. Nebylo to ale hned, ale až po cca 2 měsících.

Objevily se nějaké problémy, které bylo těžké překonat? Jak jste je řešili?

Zpočátku syn hodně plakal a vztekal se, když jsem mu odebrala jeho oblíbenou jasmínovou rýži. Zkoušel prosit alespoň o brambory, ale ani ty jsem mu nedala. Vařila jsem a doteď vařím často dvojí jídlo. 

Hodně nás zachránily placičky, ty Alexovi moc chutnaly a pekla jsem je téměř denně, abych i na cestách kromě ovoce a zeleniny měla vždy něco po ruce.

Těžké bylo i odmítat jídlo na návštěvách, vozila jsem vždy své. Pro zbytek rodiny bylo k nepochopení, že nesmí alespoň ty brambory, rýži …

Jak se stravujete doma teď, po absolvování ozdravného programu? Měly informace a rady z kurzu vliv na to, jak se nyní na výživu a celkový životní styl díváte?

Já s Alexem se vyhýbáme potravinám, které mu způsobují potíže. Občas se stane, že si něco zobne, co nesmí, a pak se drbe.  Zhruba 1x měsíčně připravím kukuřičné těstoviny. Vyzkoušeli jsme i žitný kváskový chléb, který peču doma.

Vrátila jsem do jídelníčku i brambory a rýži. Trošku jsme v létě zhřešili s veganskou zmrzlinou, ale nechtěla jsem mu způsobit psychickou újmu, když všichni kolem mlsali … :-)

Informace mi pomohly, otevřely oči (ačkoli jsem měla už vaši knihu, ale AIP je ještě striktnějši). Snažím se předávat rady doma manželovi, dětem, aby věděli, co je a co není zdravé.  Nejspokojenější bych byla, kdybychom všechno maso, ovoce a zeleninu měli BIO.  Časem dopilujeme i toto.

V čem vám online kurz nejvíce pomohl?

Kurz pomohl k posílení střev a celkovému zlepšení stavu kůže. Pomohl nám také zjistit další alergeny.  Moc se mi líbily recepty, bylo čeho se chytit. Tím, že nechyběly ani mlsky, neměla jsem pocit, že bychom strádali.

Spoustu receptů vaříme dodnes pro celou rodinu. Jsou rychlé, jednoduché a velmi chutné.

Kurz nás všechny posunul dál.

Co byste vzkázala ostatním rodičům, kteří mají chronicky nemocné děti?

Ať slepě nevěří lékařům (prodejcům léků), ať zapojí selský rozum, intuici a ať se o nemoci snaží dozvědět co nejvíce informací a možností ke zlepšení stavu.

Děkuju, Martino, za upřímné sdílení vaší cesty.

Stojím si za tím, že své zdraví a zdraví svých dětí má každý ve svých rukou. Já mohu pouze předávat to, co vím, co jsem se naučila, sdílet své osobní zkušenosti, podporovat vás na cestě, ale práci, díky které můžete sebe nebo své děti uzdravit, tu si musíte odpracovat už sami.

Není to sice moc populární konstatování, protože kdo by nechtěl, aby jeho problémy a starosti vyřešil někdo jiný, že?

Ovšem nabízím vám pomoc, podporu, spoustu zásadních informací nejen o jídle, ale o celkovém životním stylu, motivační videa, praktické rady, tipy do kuchyně a desítky receptů.

To vše přehledně zabalené a dávkované krok po kroku v online kurzu Opravdovým jídlem ke zdraví.

Tereza Broschová
Jsem certifikovaná výživová poradkyně a specialistka na preventivní a funkční výživu.
 
Pracuji s širokou škálou léčebných diet, metod, doplňků stravy či bylin. Mým oblíbeným nástrojem při terapeutické práci je léčebná dieta AIP, ve světě známá jako autoimunitní protokol, která má velký léčebný potenciál při léčbě chronických onemocnění jak u dětí, tak u dospělých. V online kurzech Online kurz vaření a Opravdovým jídlem ke zdraví vás naučím, jak zdravě vařit, nebo jak tělo podpořit při zdravotních potížích.
 
Nabízím i individuální konzultace pro vás a vaše děti.

Trápíte se vy nebo vaše děti s nějakým chronickým onemocněním?

Díky tomuto e-booku zjistíte, že jídlem se dá léčit. Dozvíte se o terapeutické dietě AIP, která dokáže restartovat organismus a spustit jeho samouzdravovací schopnosti.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.