MATEŘSKÉ MLÉKO JAKO PALEO POTRAVINA PAR EXCELLANCE

K napsání tohoto článku mě přiměl příspěvek, který se mi nedávno objevil na facebookovské zdi. Nesl název „Nechtěla jsem kojit …“ a napsala ho paní Markéta na web maminka.cz. Hned v prvních větách se přiznala, že kojení jí připadalo úchylné. Přesto tento odpor překonala a kojila několik dalších měsíců, přestože jí to nepřinášelo žádné potěšení. Tento příspěvek měl několik stovek „lajků“. Hned v dalším článku na zmíněném webu jsem se dočetla o paní Erice, která se rozhodla nekojit kvůli své práci, kterou nechtěla omezovat jen proto, že se jí narodilo dítě …

kojení

Ano, možná to jsou výjimky… Možná kdoví, kdo tyto články opravdu píše, protože co si budeme povídat, kontroverzní téma vždy zvýší počet přečtení. Přesto mi tyto názory leží v hlavě.

Pro mě je kojení ta nepřirozenější věc na světě, o které není potřeba dlouze diskutovat.

Narodí se miminko a vzhledem k tomu, že jsme savci, tak jeho první potravou do doby, než je schopné se uživit pevnou stravou, je mateřské mléko. Tečka.

Přesto je v současné době kolem kojení mnoho diskuzí, výzkumů, mýtů. Na jedné straně se považuje za základní kompetenci novopečené matky, na druhé straně se nám ženám podsouvá, že umělá mléka jsou taky ok, a když se nám kojení nebude líbit, je tady snadné řešení.

Jsme generací matek, na kterou jsou valeny informace z obou stran – jak z té, která podporuje přirozenost, alternativní způsoby všeho, od léčení, přes bezplenkovou metodu po partnerský způsob výchovy – tak z té druhé strany, která neustále svými výzkumy hledá odpovědi, které se dají změřit, vypočítat, lékařsky zdůvodnit.

V takové záplavě všech možných informací, kde jedna popírá druhou, je člověk prostě ztracený. Čím více hledáte, tím více jste na pochybách.

Ztratila se přirozená kontinuita předávání „know-how“ z generace na generaci.

Nedostáváme od svých matek a babiček dostatek podpory ve věcech tak přirozených jako je těhotenství, porod, kojení. Ne, že by nám své „know-how“ nechtěly říct, ale oni ho zkrátka často ani neví. V době, kdy ony rodily, nikdo se jich na nic neptal, nikdo s nimi jejich pocity, strachy, problémy neprobíral. Nebylo to „in“.

Těhotenství, porod a následné náročné první roky s dítětem se prostě musely nějak přežít a vydržet. Vše bylo v rukou lékařů a státu, kteří věděli vše nejlépe. Matka byla strojem na rození dětí, které bylo nutné co nejdříve někam odložit, aby se zase mohla zapojit do pracovního procesu (tento postoj ve společnosti bohužel přetrval dodnes). Kojení bylo vykázáno na okraj jako nemoderní a co nejdřív se zaváděla umělá výživa, pro kterou se mohly udělat tabulky a rozvrhy, aby se vše odehrávalo podle naplánovaných pravidel.

My už máme možnost volby. „Boom přirozenosti“ nejde ve společnosti přehlédnout, ale cesta k návratu k naší podstatě je nesmírně obtížná, protože nikde nejsou žádné ukazatele, kudy jít. Spousta žen se na těch mnoha křižovatkách ztratí. A tím ztratí i svou ženskou sebedůvěru a víru ve své mateřské schopnosti.

V tomto článku se zaměřím na kojení. Chci vyzdvihnout jeho důležitost a význam nejen z pohledu nutričního, ale také citového. Matkou se žena nerodí, matkou se stává, a kojení je důležitou podmínkou k přijetí této nové role.

Kojení není věda, je to přirozená a nutná součást mateřství. Kojení je NENAHRADITELNÉ. Ano, vaše dítě určitě přežije, pokud bude od začátku na umělém mléce, ale je to jen velmi chabá náhražka oproti tomu, co mu můžete předat mateřským mlékem a pocitem blízkosti při kojení.

Mateřské mléko –  tekuté zlato

Mateřské mléko je paleo potravina par excellence. Čerstvá, v ideálním složení, teplotě a konzumovaná v tom nejpříjemnějším prostředí, v blízkosti té nejmilovanější osoby. :-)

Mateřské mléko je tvořeno převážně vodou (kolem 87%), má přes 50% své energetické hodnoty uloženo v tucích, přes 40% v sacharidech. Je to ideální směs vitaminů, minerálních látek, enzymů, vlákniny, probiotik, cholesterolu a dalších nezbytných látek.

48266472_s

Mateřské mléko obsahuje vše, co kojenec potřebuje pro svůj růst a vývoj. Pomáhá nastartovat jeho imunitní systém a snižuje riziko mnoha onemocnění. Jeho složení se v průběhu kojení mění (nejproměnlivější složkou je tuk), takže dítě dostává vždy to, co nejvíce potřebuje.

Náhrada mateřského mléka vyrobená z kravského je prostě jen náhrada. Umělé mléko se v žádném případě nemůže srovnávat s mateřským. Neobsahuje specifické bílkoviny důležité pro vývoj mozku, a navíc se musí speciálně upravovat, aby dětský organismus nepoškozovalo. Přesto jsou některé jeho přísady přinejmenším sporné. Jde například o rostlinné oleje, které neumí kojenec dostatečně strávit a mohou způsobovat koliky a průjmy, nebo o přidávání jednoduchých cukrů. Bez rizika také není vysoký podíl chemicky vyrobených vitamínů.

Kojení není výhodné pouze pro dítě. Tvorba a produkce mateřského mléka je neurohormonální proces, při kterém se uvolňuje hormon oxytocin, který snižuje stres a napomáhá k vytváření pevného pouta mezi matkou a dítětem. Může matku ochránit i před poporodní depresí. Jeho další funkcí je pomáhat děloze stáhnout se do původní velikosti před těhotenstvím.

Důvodů proč kojit je tedy mnoho, nyní se vrhneme na praxi. Jak to udělat, aby se z kojení nestala noční můra, ale mohly jste na něj později vzpomínat jako na úžasně strávený čas se svým dítětem.

1. Štěstí přeje připraveným

Doporučuji zjistit si informace ohledně kojení předem a nespoléhat se na to, že „ono to nějak dopadne“, „v porodnici mi s tím pomůžou“, atp.

Dopadne to určitě nějak, ale nemusí to být nakonec k vaší spokojenosti. Základní znalosti o správné technice a možných polohách je dobré vědět předem.

Před porodem bych ale nezjišťovala všelijaké podrobnosti ohledně toho, co dělat, když to z nějakého důvodu nejde. Zbytečně si tím budete zatěžovat hlavu a podvědomě se připravovat na problémy.

Proč by to nešlo?! U naprosté většiny žen (podle celosvětových průzkumů 96%) to prostě jde. Někdy to chce trpělivost, ale když budete mít odhodlání a víru ve vás a vaše dítě, dobře to dopadne.

Nespoléhejte se na to, že v porodnici vám to vše detailně vysvětlí a pomůžou vám. Většinou na to sestřičky nemají ani čas, ani náladu. Můžete mít štěstí na personál, ale lepší je mít v záloze telefonní číslo na nějakou laktační poradkyni, která buď po telefonu nebo osobně poradí.

Po porodu je žena velmi zranitelná a je nejsnadnějším terčem pro ne zcela vhodné poznámky typu: „Vy ale máte špatné bradavky, s tím kojit nepůjde“ a podobné perly. Počítejte s tím, že něco podobného vás taky může zasáhnout, ale nedělejte si z toho hlavu.

DSC01863

Já jsem byla ukázkový adept na nekojení. Na cestu z porodnice jsem vyfasovala kloboučky (umělé nástavce bradavek) a Nutrilon – tomu se říká podpora kojení v praxi! :-) Přesto jsem to nevzdala, vrátila se k plnému kojení, a brzo budu zahajovat čtvrtou kojící sezónu.

2. Jak podpořit laktaci přirozeným způsobem

Bonding

Ihned po narození miminka by vám ho měli dát na prsa (neumyté a nahé), zabalit vás do teplé deky a nechat vás, aby mohl začít proces, který se nazývá bonding (česky lepení nebo připoutání). Nejde o nic jiného, než sžívání se novorozence s maminkou. Při tomto kontaktu kůže na kůži dojde k zvýšenému vyplavování oxytocinu (vyplavuje se i po celou dobu porodu), který začne stimulovat tvorbu mléka a podporovat emoční vazbu mezi matkou a dítětem. Dítě je samo schopné si najít zdroj mléka a přisát se.

Bonding už dorazil i do českých porodnic, ale raději si o něj řekněte předem, nejlépe v diskuzi nad porodním plánem ještě před tím, než půjdete rodit. Několik desetiletí trvající rutina je stále v mnoha porodnicích velkým strašákem rodících žen. Opravdu není nutné dítě okamžitě měřit, vážit, mýt, kapat do očí a další „nezbytné“ zákroky, které jsou dnes brány už jako přežité a naprosto nevyhovující.

38974999_s

Rooming-in

To, co je v přírodě naprosto bez diskuzí, k tomu jsme se my lidé museli vrátit oklikou přes otřesné zacházení s matkami a novorozenci v druhé půlce 20. století. O čem mluvím? O pobytu matky a dítěte po porodu v jedné místnosti, nejlépe v jedné posteli!

Kojení podpoříte nejvíce tak, že si nenecháte dítě nikým nikam odnést. Zahřívání v inkubátoru je v naprosté většině případů neopodstatněné, protože zdravému novorozenci po přirozeném porodu stačí ležet na prsou své matky, kde se i zahřívá (matčino tělo má díky hormonálnímu působení vyšší teplotu oproti normálnímu stavu).

I další dny je pro bezproblémové rozběhnutí laktace dobré trávit s miminkem v jedné posteli.

Na báchorky typu „zalehla dítě“, „dítě spadlo z postele“, atd. opravdu zapomeňte. Pokud nejste omámená léky, opitá alkoholem nebo na drogách, tato rizika jsou v podstatě nulová.

Kojte tak často, jak si dítě řekne. V prvních hodinách a dnech pije miminko kolostrum (mlezivo), které předchází zralému mléku. Nenechte se vystresovat tím, že se vám hned nespouští mléko. Je to proces, který vyžaduje klid, čas a příjemné prostředí. Může to trvat až 3 až 5 dní. Kolostrum je vysoce energetické a dítě tak má dostatek potravy, není nutné hned plašit a začít dítě přikrmovat umělým mlékem.

Podpora laktace při laktační krizi

Zapomeňte na harmonogram, pevný denní režim a další výmysly. Kojte tak často, jak dítě potřebuje.

Zhruba po dvou měsících se začne laktace stabilizovat. Prsa se přestanou tolik nalévat, ale mléka v nich bude pro dítě dostatek.

Pokud máte přeci jen pocit, že vaše dítě pláče a má hlad, můžete tvorbu mléka podpořit tím, že si s miminkem zalezete na jeden, dva dny do postele a budete ho přikládat velmi často. Důležité je mít opravdu správnou techniku, aby se vám vyhnuly problémy s bolavými bradavkami. Čím více kojíte, tím více máte mléka! Nenechte se pediatrem natlačit do přikrmování, protože to je většinou začátek konce.

3. Poslouchejte svůj instinkt

Největším odborníkem na vaše dítě jste vy! Pokud se vám cokoliv nezdá, pak se určitě něco děje. Je fajn se poradit s kamarádkami, s internetem nebo s chytrými knížkami, ale vždy to budete vy, kdo cítí nebo ví, že je nějaký problém.

Pokud budete řešit závažnější věci (výrazné neprospívání, koliky, záněty prsu) je dobré se obrátit na někoho, ke komu budete mít důvěru. Já hlasuji pro laktační poradkyně nebo soukromé porodní asistentky, které mají spoustu zkušeností a můžou nahradit ztracené „know-how“ našich matek a babiček.

DSC05948 - Kopie

Jak často dítě kojit?

Tak často, jak to bude vám i jemu příjemné. Kojení nemusí být jen prostředek k zahnání hladu, ale je velmi přirozeným způsobem jak dítě utišit, když je neklidné, nebo jak ho uspávat.

Rady jako: „Nekoj ho moc často, zvykne si,“ pouštějte jedním uchem tam a druhým ven. Pokud ho chcete kojit často, tak to prostě dělejte. Dítě potřebuje v prvních měsících získat důvěru ve svět okolo, mít pocit, že je přijímáno a vědět, že se může na svou matku spolehnout ve chvílích, kdy mu není dobře. Myslet si, že je možné kojence „vychovávat“ k samostatnosti tím, že ho necháme vybrečet, je absurdní.

Není to jen procházka růžovým sadem

Mohlo by se zdát, že kojení je vždy jednoduché jak facka. Ale často to tak není. V prvních týdnech než si prsa zvyknou, je to i bolestivá záležitost. Přijdou určitě chvíle, kdy dítěti rostou zuby, je nevrhlé nebo i nemocné a chce kojit častěji, a vy budete vyčerpaná a naštvaná, že si z vás dělá dudlík. Berte to jako další zkušenost a neviňte se za to. Nejste kojící stroj.

Navíc je kojení velmi energeticky náročné, a proto je důležité pečovat také sama o sebe – kvalitně jíst, pokud možno dostatečně spát, odpočívat a být v pohodě. Lehko se to řekne, hůř dělá, já vím. :-) O tom ale až v příštím článku.

zdroje:
kniha:  Jídlo na prvním místě (D. a M. Hartwigovi)
kniha: Aby dětem chutnalo (P. Fořt)
http://www.kojeni.net – rozsáhlá databáze otázek a odpovědí
http://www.kojeni.cz – stránky Laktační ligy
http://thepaleodiet.com/paleo-diet-and-breastfeeding-mothers-and-babies/
http://www.marksdailyapple.com/nursing-primal-blueprint-diet/#axzz45jVr8QDf
http://www.paleoplan.com/2014/11-21/benefits-paleo-diet-breastfeeding-moms-babies/
http://www.paleoplan.com/2014/11-14/paleo-baby-breastfeeding-benefits-challenges/
Tereza Broschová
Jsem terapeutka funkční medicíny a výživy a certifikovaná výživová poradkyně.
 
Pracuji s širokou škálou léčebných diet, metod, doplňků stravy či bylin. Nabízím osobní poradenství pro vás a vaše děti. V online kurzech Kurz vaření bez lepku a mléka a Opravdovým jídlem ke zdraví vás naučím, jak zdravě vařit i jak tělo podpořit při zdravotních potížích.
 

Trápíte se vy nebo vaše děti s nějakým chronickým onemocněním?

Díky tomuto e-booku zjistíte, že jídlem se dá léčit. Dozvíte se o terapeutické dietě AIP, která dokáže restartovat organismus a spustit jeho samouzdravovací schopnosti.

Komentáře
  1. Slavka napsal:

    Dobry den,
    Zaujimal by ma vas nazor, co v pripade ze dieta uz materske mlieko nechce (13 mesiacov). Je potrebna nejaka nahrada? Ked je unavene, alebo chore, hodil by sa nejaky „teply napoj“ namiesto materskeho mlieka. Dakujem

    • Tereza Broschová napsal:

      Dobrý den, Slavko, po roce už není náhrada nutná. Je ale nutné zajistit dostatečně výživné jídlo (vitamíny, minerály, esenciální tuky a bílkoviny). Na únavu nebo nemoc je úplně nejlepší teplý vývar. Zní to možná nezvykle, ale najdete v něm nejvíce živin, které vaše dítko zase postaví na nohy. Případně nějaké bylinkové čaje s trochou medu. Krásný den, T.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.