PROČ A JAK JÍME AVOKÁDO

V tomto článku bych vám ráda představila opomíjené ovoce, které je ale zároveň často nazýváno superpotravinou a rozhodně stojí za to, ho do jídelníčku dětem zařadit.

Co je na něm tak výjimečného?

Avokádo je na rozdíl od ostatního ovoce tvořeno z 80 % tukem, a to zejména zdravým mononenasyceným, kterého bychom měli mít ve své stravě co nejvíce.

Ale to není vše! Obsahuje také vysoké dávky minerálních látek – draslíku, mědi, hořčíku, železa či vápníku a vitamíny A, C, E, K a mnoho dalších.

Zařaďte ho mezi první příkrmy

Avokádo je pro své skvělé vlastnosti ideální pro první příkrmy kojence už od 6. měsíce. Je navíc lehce stravitelné a obsahuje i velkou dávku vlákniny.

Jaké avokádo vybrat?

avodado fuerte-upravenoU nás v obchodech se dají sehnat zpravidla dvě odrůdy – Hass a Fuerte. První jmenované je vajíčkovitého tvaru, slupka je drsná a má hnědofialové zabarvení. Druhá odrůda má hladkou slupku zelené barvy a vypadá jako hruška.

Zralé avokádo je na omak měkké, ale je možné koupit i tvrdé a nechat si ho doma při pokojové teplotě dozrát.

Kde ho sehnat a za kolik

Avokádo seženete ve většině supermarketů. Ceny se dost liší. V Lidlu je možné ho pořídit za cca 29 Kč (v akcích i za 23 Kč), v Bille je tato cena vyšší (cca 35 Kč). Určitě si v okolí najděte vlastní zdroj tohoto ovocného zázraku.

Jak ho připravit dětem

Já ho doma připravuji většinou jako svačinku ve formě pudinku, který se dá doplňovat dalšími ingrediencemi podle chuti a stavu domácích zásob.

Pro děti nemusí být zpočátku chuť avokáda příjemná. Je dobré ho proto smíchat s banánem a máte perfektní pudink, který vaše dítě zasytí a dodá mu spoustu vitamínů a minerálů.

Cena této svačinky (cca 23 Kč) je srovnatelná s kvalitnějšími kupovanými přesnídávkami ve skleničkách, ale zde máte přehled o tom, z jakého ovoce pudink připravujete. Navíc není nad čerstvé jídlo!

Základní recept aneb V jednoduchosti je krása

  • 1 banán
  • půl avokáda (podélně plod rozříznete, vyjmete pecku a vydlabete dužinu)

A rozmixovat dohladka.

I s umytím mixéru to zabere 5 minut. Pro větší děti není nutné mixovat, stačí rozmačkat vidličkou.

Vylepšení

Do pudinku můžete přidat strouhaný kokos (nejlépe v bio kvalitě), kvalitní kakao, karob (jeho sladká chuť pudink ještě více osladí) či posypat oříšky (u batolat je dobré ořechy pomlít).

Pozor! Kakao a ořechy jsou časté alergeny, takže pokud tyto potraviny zkoušíte poprvé, je důležité dávat pozor na případné reakce.

Zkuste tento superrychlý recept a uvidíte, jak se vaše děti budou olizovat až za ušima. 🙂

Tereza Broschová
Jsem výživová poradkyně a propagátorka životního stylu paleo. K výživě se jsem se dostala před lety kvůli zdravotním problémům svého staršího syna a svět zdravého stravování a smysluplný životní styl paleo mi učaroval natolik, že jsem se rozhodla věnovat se mu i profesně.
 
V současné době se nejvíce zabývám dětskou stravou a učím rodiče, jak výživným jídlem podpořit své děti, aby byly zdravé a spokojené. Moje kniha Opravdové jídlo pro děti - proč a jak začít vařit paleo vám ukáže, jak na to.

Chcete vědět, jak by mělo vypadat OPRAVDOVÉ JÍDLO pro vaše dítě?

Stáhněte si e-book ZDARMA, ve kterém se dozvíte odpovědi na vaše otázky točící se okolo paleo stravování, a zboříte spoustu výživových mýtů ve své hlavě.

STÁHNOUT
ZDARMA
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů