#1 JAKÝ JE ROZDÍL MEZI AIP A PALEEM

Otázek, mýtů, polopravd a naprostých dezinformací je kolem AIP, terapeutické diety zvané autoimunitní protokol nebo také autoimunitní paleo protokol, velmi mnoho.

Rozhodla jsem se proto, že nejčastější otázky, které k tomuto tématu dostávám, sepíšu do seriálu „otázek a odpovědí“. Tady je první díl, ve kterém si vysvětlíme, jaký je rozdíl mezi AIP a paleem.

Pokud raději posloucháte než čtete, na konci článku si můžete pustit záznam živého vysílání.

AIP VYCHÁZÍ Z PALEA

Stručně řečeno: AIP je co se týká výběru potravin, které se na této dietě jedí, zpřísněné paleo.

V roce 2012 dr. Sarah Ballantyne na základě poznatků předchozích autorů paleo hnutí (Loren Cordain, Robb Wolf, Chris Kresser) vydala knihu Paleo Approach, kde shrnula poznatky ohledně AIP a položila základy celého ozdravnému programu.

V současnosti se různými obměnami AIP zabývá už velké množství lékařů, vědců, výživových specialistů, z nichž nejznámější jsou Terry Wahls (zaměření zejména na roztroušenou sklerózu), Amy Myers (autoimunitní onemocnění štítné žlázy) nebo Lucy Mailing (lupénka, ekzémy).

Nicméně pojetí dr. Sarah Ballantyne zůstává tím základním a nejširším, tudíž nejuniverzálnějším. Sarah Ballantyne navíc stále studuje a kriticky zkoumá nová a nová zjištění v oblasti vlivu stravy (a dalších faktorů životního stylu) na zdraví.

Na základě toho pak své dosavadní poznatky reviduje, přehodnocuje, doplňuje a na základě toho svůj ozdravný program proměňuje tak, aby to bylo stále funkční a pomohlo to co nejvíce lidem, kteří se do něj pustí.

To se mi na její práci líbí a je to i důvod, proč se držím ve svých článcích, přednáškách i online programu její verze AIP.

V současné době se dá říci, že hrany striktního pojetí AIP se obrušují a je čím dál více zřejmé, že může každému fungovat trochu jinak postavený (více si o tom povíme v dalších článcích).

ROZDÍL MEZI AIP A PALEEM

AIP a paleo mají hodně společného, ale je mezi nimi i mnoho rozdílů. Pojďme si rozebrat tyto čtyři okruhy, ve kterých se liší:

  1. Myšlenkové pojetí
  2. Délka
  3. Pravidla
  4. Vhodnost/zaměření

1. MYŠLENKOVÉ POJETÍ

Paleo je životní styl. To znamená, že je to koncept, který je dlouhodobě udržitelný pro kohokoliv, kdo se pro něj rozhodne. Naproti tomu autoimunitní protokol je terapeutická dieta, která se drží určitou dobu a která je určená pro určitou skupinu lidí.

Více o tom, jak já vnímám paleo, jsem popsala v článku

„Co je a není paleo >>“

2. DÉLKA

Paleo můžete praktikovat po celý život, uzpůsobovat to svým momentálním potřebám, náladám a situaci. Naproti tomu AIP je časově omezený protokol, který by ve své nejstriktnější podobě (v eliminační fázi) neměl přesáhnout dobu 3 měsíců. (Proč? To si povíme v dalších dílech).

3. PRAVIDLA

Nežijeme ve vzduchoprázdnu, jsme součástí své rodiny, přátel, lidí v pracovním kolektivu, naše děti chodí do školek, škol, takže držet se vymezených pravidel paleo stravování a nikdy z nich ani na chvilku neustoupit je nereálné a z mého pohledu i naprosto zbytečné.

Jen si tím člověk vytvoří další tlak a stres už k tomu tak často náročnému životu, který žijeme. Málokdo drží paleo na 100 % a je to tak dobře.

Je mnohem užitečnější vědět o stravě a jejím vlivu na zdraví dostatek informací proto, abych se mohla relevantně a vědomě rozhodnout, jak doma budu svým dětem vařit, co jim v obchodě koupím a co už ne, jak se postavím ke stravování ve škole a školce, jak to budeme dělat na oslavách, dovolených a u příbuzných, než se jen bezmyšlenkovitě chytnout nějakých seznamů povolených a zakázaných potravin a zuby nehty se jich držet.

Naproti tomu autoimunitní protokol má svá pravidla a nejsou to pravidla nahodilá, ale mají své opodstatnění ve vědě, v tom, co je známo o fungování lidského organismu a vlivu potravin (a nejen jich) na něj.

Aby mohlo AIP zafungovat tak, jak si chronicky nemocný člověk přeje, musí se tato pravidla po vymezenou dobu dodržovat. Je to zkrátka krátkodobý restart organismu, který musí být provedený poctivě.

4. VHODNOST/ZAMĚŘENÍ

Jíst a žít paleo nebo se tímto životním stylem nechat jen inspirovat, může kdokoliv. Je to natolik univerzální, variabilní a hlavně smysluplné pojetí stravování, že je vhodné pro všechny.

AIP je léčebná dieta, kterou je vhodné využít při chronických potížích, se kterými se vy nebo vaše děti dlouhodobě potýkáte a stále není v dohlednu žádný uspokojivý výsledek vašeho léčení. (O tom, pro koho konkrétně je AIP vhodné, bude další samostatný článek).

Pojďme si ty zásadní rozdíly ještě shrnout pomocí této infografiky

Záznam živého vysílání

Druhý díl seriálu o AIP s názvem „Čím se liší AIP od jiných eliminačních diet“ najdete zde>>


Více o AIP se dozvíte z mého e-booku Fakta o autoimunitním protokolu aneb Dá se jídlem léčit? Jak se zbavit ekzémů, alergií a jak správně podpořit tělo při autoimunitním onemocnění.

Tereza Broschová
Jsem terapeutka funkční medicíny a výživy a certifikovaná výživová poradkyně.
 
Pracuji s širokou škálou léčebných diet, metod, doplňků stravy či bylin. Nabízím osobní poradenství pro vás a vaše děti. V online kurzech Kurz vaření bez lepku a mléka a Opravdovým jídlem ke zdraví vás naučím, jak zdravě vařit i jak tělo podpořit při zdravotních potížích.
 

Trápíte se vy nebo vaše děti s nějakým chronickým onemocněním?

Díky tomuto e-booku zjistíte, že jídlem se dá léčit. Dozvíte se o terapeutické dietě AIP, která dokáže restartovat organismus a spustit jeho samouzdravovací schopnosti.

Komentáře
  1. Iva napsal:

    Dobrý den, zajímal by autoimunitní protokol ..Gaps dieta od doktorky Natashy Campbell-McBride je neuroložka a dietoložka .
    Jaký rozdíl je mezi Vaší a její eliminační dietou?
    Děkuji

    • Tereza Broschová napsal:

      Dobrý den, Ivo, GAPS se primárně zaměřuje na autistické děti, AIP se primárně zaměřuje na autoimunitní poruchy (a onemocnění autoimunitního spektra – kam spadá vše od oslabené imunity, ekzémů, astmatu, alergií, atd.). Ovšem cílem je v podstatě to samé – uzdravit střevo, nastolit správnou mikrobiální rovnováhu v organismu. Obě diety fungují, protože ve finále si člověk stejně musí vše individuálně ušít na míru sobě nebo svým dětem.
      Asi nejvýraznější rozdíl mezi AIP a GAPS (pokud se bavíme o plné verzi GAPS, nikoliv o té úvodní, kdy se začíná pouze na vývarech a postupně se v dalších fázích přidávají jednotlivé potraviny) je přístup ke konzumaci škrobů. Na GAPS jsou vyřazené z toho důvodu, že autistické děti a dospělí nejsou schopni škroby trávit a z nestrávených zbytků se pak živí patologická mikrobiota, a nemusí jít pouze o autistické lidi, ale může se to týkat i lidí s jinými problémy. Naopak na AIP Sarah Ballantyne se nic takového neříká a Sarah naopak doporučuje škroby a vlákninu z ovoce, zeleniny a dalších potravin (například tapioka) jako důležitou součást jídelníčku proto, aby se z nich mohly živit bakterie ve střevním traktu.
      Nejde tak o to, kdo v tom má pravdu, ale je to o konkrétním člověku, o tom, v jakém stavu má trávení. Osobně je mi bližší protokol AIP, protože množství ovoce a škrobů ponechává v režii toho, kdo tím prochází, navíc nesouzním s tak radikálním snížením sacharidů (a už vůbec ne u dětí), což se stane, pokud vám v jídelníčku zůstane jen omezené množství ovoce a žádné škrobnaté potraviny. U opravdu závažných stavů autoimunitního rázu nebo při FODMAP je obecně doporučeno (ovšem nemusí to zase platit pro všechny) jíst méně ovoce a škrobovitých potravin. T.

  2. Miriam napsal:

    Dobry den, myslite, ze by pomohla Vasa AIP dieta aj pri ochoreni stitnej zlazy – hashimoto u deti? Resp. mali ste konkretne ohlasy na to, ze by pomohla? Dakujem za info
    M.

    • Tereza Broschová napsal:

      Dobrý den, Miriam, AIP je dieta přímo sestavená na podpůrnou léčbu u autoimunitních onemocnění. To, jak zafunguje na konkrétního člověka, dítě, to je velmi individuální a nedá se to dopředu odhadnout. Je zde mnoho vlivů (jak genetických, tak i vlivů prostředí, historie toho dítěte, zda k tomu má další zdravotní problémy, atd.), které se na tom, jak účinně to zafunguje, budou podílet. Konkrétně autoimunitní onemocnění štítné žlázy u dítěte jsem na svých konzultacích s klienty ještě neřešila. Rozhodně ale principy, na kterých je AIP postaveno, mohou velmi pomoct s ozdravením celého organismu. Krásný den, Tereza B.

  3. Aneta napsal:

    Dobrý den,
    chtěla bych se prosím zeptat, jaký máte názor na využití AIP u chronických zánětů střev, Crohn, ulcerozni kolitida? Nebude potřeba přímo u střevních zánětů poupravit potraviny, které jsou pro jiné osoby s AI vhodné? Myslím tím např. ovoce se semínky, slupkou, tučné ryby, avokádo atd. Moc děkuji

    • Tereza Broschová napsal:

      Dobrý den, Aneto, AIP je přímo sestavená na podpůrnou léčbu u autoimunitních onemocnění. Vždy je třeba však dietu upravit individuálně, právě s ohledem na specifická onemocnění a s ohledem na toho kterého člověka, kterému má ozdravný protokol pomoci. K tomu můžete buď využít můj online kurz, případně pak nabízím i osobní konzultace. Vše najdete výše v horním menu. Krásný den, Tereza B.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.