I CESTA MŮŽE BÝT CÍL

Tento článek je zčásti reakcí na nedávnou diskuzi ve facebookové skupině fanoušků palea a primal životního stylu. O co v ní šlo? Řekla bych, že o podstatu samotného palea – co paleo je a co už paleo není.

S nálepkami je vždycky problém

Pokud se stanete zarytým vyznavačem čehokoliv, může to zpočátku přinášet ovoce i uspokojení. Dříve nebo později se ale stanete otrokem a každé vybočení z daných pravidel si budete vyčítat.

Ke stravě je nutné přistupovat se zdravým rozumem a hlavně z toho nedělat vědu a středobod vesmíru.

Pro mě je paleo životní stylem, který nabádá k co nejpřirozenějšímu způsobu života – ať už je to čerstvá, průmyslově nezpracovaná strava, dostatek pohybu na čerstvém vzduchu či minimalizace stresu.

srdce na fb

Je to šablona, rámec a žádné striktně dané a neměnné dogma, které musí každý dodržovat přesně tak, jak se to někdy někde dočetl. Každý máme jiné cíle, jiné životní podmínky, jiný zdravotní stav.

Paleo stravování má svá pravidla – co se konzumovat má a co se nedoporučuje. Potraviny jsou preferovány s ohledem na jejich výživovou hodnotu, čerstvost a co nejjednodušší zpracování.

Je na každém, co si z těchto pravidel vezme k srdci a bude praktikovat

Nežijeme v paleo utopii a na každého z nás působí tlak společnosti a nejbližšího okolí. Nutno podotknout, že české prostředí se vyznačuje velkými neznalostmi v oblasti výživy, snadnou manipulovatelností ze strany potravinářského průmyslu a zároveň je často velmi netolerantní vůči lidem, kteří hledají pro své tělo a pro svůj život optimálnější cestu a směr.

Stále hlasitěji a už i v mainstreamových médiích se objevují přední odborníci na výživu upozorňující na naprosto nevhodnou stravu složenou z přemíry pečiva, mléka a sladkostí a nedostatku správných tuků a bílkovin.

Zdravotní stav populace a zejména dětí je v katastrofálním stavu a přitom by v mnoha případech stačilo jen začít jíst opravdové jídlo. Není divu, že děti jsou díky hromadám cukru, nezdravých tuků a litrech průmyslově upravovaného mléka v takovém stavu, v jakém jsou.

I cesta může být cíl

DSC03780A o to tady přece jde. Najít cestu, která bude pro mě a mou rodinu optimální. Vědět, kam jdu a proč tam jdu, ale nepojmout to jako závod a každou zajížďku si vyčítat a prožívat jako konec světa.

Nechci a nebudu propagovat paleo jako nějaké super alternativní stravování pro hrstku vyvolených, kteří nemají nic jiného na práci, než se neustále zabývat tím, co mají jíst. Chtěla bych, aby se lidé více zajímali o to, co jedí a věděli, jak zásadní vliv to má na jejich zdraví. Pak už bude jen logickým vyústěním, že budou chtít jíst výživné, přirozené jídlo – OPRAVDOVÉ JÍDLO.

Nakonec je vlastně úplně jedno, jak si pojmenujete svůj životní styl, důležité je, jestli bude fungovat a vy budete díky němu prožívat šťastný život ve zdraví.

E-book Opravdové jídlo pro děti – proč a jak vařit paleovíce informací tady>>

Tereza Broschová
Jsem výživová poradkyně a propagátorka životního stylu paleo. K výživě se jsem se dostala před lety kvůli zdravotním problémům svého staršího syna a svět zdravého stravování a smysluplný životní styl paleo mi učaroval natolik, že jsem se rozhodla věnovat se mu i profesně.
 
V současné době se nejvíce zabývám dětskou stravou a učím rodiče, jak výživným jídlem podpořit své děti, aby byly zdravé a spokojené. Moje kniha Opravdové jídlo pro děti - proč a jak začít vařit paleo vám ukáže, jak na to.

Chcete vědět, jak by mělo vypadat OPRAVDOVÉ JÍDLO pro vaše dítě?

Stáhněte si e-book ZDARMA, ve kterém se dozvíte odpovědi na vaše otázky točící se okolo paleo stravování, a zboříte spoustu výživových mýtů ve své hlavě.

STÁHNOUT
ZDARMA
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů