Jsem daleko od dětí a manžela na své každoroční třídenní mlčenlivé dovolené, kde jsem ochotná mluvit maximálně s obsluhou restaurace. :-) Nikdo po mně každou minutu něco nechce, mám čas se při procházce v dešti, plavání v bazénu nebo při kávě v kavárně zastavit a přemýšlet. Uvědomit si, že jsem napsala a na vlastní triko vydala knížku. Jako fakt. :-)
Během týdne už se přes 250 výtisků rozlétlo do všech koutů České republiky a Slovenska. Lidé mi píší krásné vzkazy o tom, že se jim knížka líbí a mají z ní radost. A já mám radost zase z toho, že to všechno mělo smysl, že to nezdravé ponocování během těch měsíců, kdy knížka vznikala, opravdu stálo za to.
„Děkuji za krásné, jednoduché a přeci tak bohaté dílo.”
Přesně o tohle mi šlo!
Nezahltit rodiče sáhodlouhými teoriemi o tom, proč zrovna paleo stravování dává smysl. Napsat praktickou příručku, která pomůže lidem zorientovat se v základech výživy a zároveň se okamžitě pustit krůček po krůčku do změn v rodinném jídelníčku. Ono to nakonec není žádná věda, všechno je jen o rozhodnutí, že chci své děti vést k jídlu, které jim nebude zdravotně ubližovat, ale naopak je podpoří v růstu v silné, zdravé dospěláky.
Přesto jsem ale měla potřebu v knize uvést základní zdroje, z kterých jsem vycházela, aby hloubavé a přemýšlivé duše, které baví zkoumání lidské výživy, měly možnost se pídit dál a hlouběji.
Jednou z úvah bylo, že knihu vůbec nenazvu „paleo”, že se budu tvářit, že je to návod na tu nejzdravější stravu na světě. Z hlediska marketingu by to byl velmi dobrý tah. Nakonec jsem se rozhodla, že to neudělám. Moje doporučení vycházejí z paleo konceptu stravování a vůči čtenářům mé knížky je fér přiznat barvu.
Ale nebojím se toho, že by byla moje knížka označena za nějaký extrémistický model stravování. Paleo totiž není nic rigidního, co musíte dodržovat na 100 % za každých okolností děj se co děj. Každý si paleo pravidla může do určité míry ohýbat podle svého individuálního nastavení, zdravotního stavu a preferencí, a přesto to bude mít stále smysl a bude to přinášet užitek. Doufám, že se mi daří paleo stravování propagovat jako ZÁKLAD jídelníčku, nikoliv jako dogmatický mustr.
Paleo vlastně odpovídá tomu, co se dnes konečně sem tam ozývá z „úst“ nejvyšších institucí zabývajících se zdravím – je potřeba snížit sacharidy (zejména rafinované cukry z průmyslově vyráběných potravin), zvýšit přísun zdravých tuků a i bílkoviny bývají zejména v dětském jídelníčku zastoupené nedostatečně. Paleo také klade obrovský důraz na kvalitní, průmyslově nezpracované potraviny s co možná nejvyšší výživovou hodnotou.
Trend je jasný, začínají se uznávat pochybení v dosavadních doporučeních, ale nestačí napsat, že tuky jsou zdravé. Pokud je totiž ve velké míře přidáte do jídelníčku plného rafinovaných sacharidů, můžete si zadělat spíš na problémy. A proč? Třeba i tohle se v knížce dozvíte. ;-)
Mojí výhodou při psaní bylo, že jsem stála před lety na stejné startovací čáře jako všichni ostatní rodiče, kteří tápou, co si tedy v tom chaosu protikladných informací o zdravé výživě pro děti vybrat. Přes pět let jsem si skládala dohromady dílky o tom, co je opravdu důležité v jídelníčku mít a jak ho postavit. Chtěla jsem proto napsat komplexní, ucelený obraz stylu stravování, který mi dává největší smysl, aniž bych rodiče zahlcovala a informace rozmělňovala.
Jeden z oborů, které jsem studovala, bylo učitelství a možná to nebylo zase tak vedle, jak se mi zdálo. Myslím, že dokážu dobře vidět souvislosti, vytáhnout z té přemíry informací to podstatné a předat to dál. To ostatně můžete posoudit sami.
Trápíte se vy nebo vaše děti s nějakým chronickým onemocněním?
Díky tomuto e-booku zjistíte, že jídlem se dá léčit. Dozvíte se o terapeutické dietě AIP, která dokáže restartovat organismus a spustit jeho samouzdravovací schopnosti.