KNIHA OPRAVDOVÉ JÍDLO PRO DĚTI MÁ DOTISK

Během 5 měsíců se rozlétlo do všech koutů České republiky a Slovenska (a taky do Německa nebo do Norska) přes 1100 výtisků mé knížky Opravdové jídlo pro děti. Čtenáři mi psali krásné vzkazy o tom, že se jim knížka líbí a mají z ní radost. A já mám radost zase z toho, že to všechno mělo smysl, že to nezdravé ponocování během těch měsíců, kdy knížka vznikala, opravdu stálo za to.

Dostala jsem spoustu krásných zpráv a jedna z nich je i tato:

„Moc děkuji za krásnou knížku. Určitě se k ní budu vracet, podškrtávat, pracovat s ní. Přečetla jsem ji jedním dechem. Jsou knížky, které přečtu, řeknu si „dobrý“ a pošlu je klidně dál.

Vaši knížku nikomu nedám, bude mít důležité místo v rodině, dokud se s tím vším úplně nesžiji.

Je srozumitelná, nepřeplácaná, má smysl!”

Jana Bláhová

Přesně o tohle mi šlo!

Nezahltit rodiče sáhodlouhými teoriemi o tom, proč zrovna paleo stravování dává smysl. Napsat praktickou příručku, která pomůže lidem zorientovat se v základech výživy a zároveň se okamžitě pustit krůček po krůčku do změn v rodinném jídelníčku. Ono to nakonec není žádná věda, všechno je jen o rozhodnutí, že chci své děti vést k jídlu, které jim nebude zdravotně ubližovat, ale naopak je podpoří v růstu v silné, zdravé dospěláky.

Přesto jsem ale měla potřebu v knize uvést základní zdroje, z kterých jsem vycházela, aby hloubavé a přemýšlivé duše, které baví zkoumání lidské výživy, měly možnost se pídit dál a hlouběji.

Paleo, nebo nejzdravější strava na světě?

Jednou z úvah bylo, že knihu vůbec nenazvu „paleo”, že se budu tvářit, že je to návod na tu nejzdravější stravu na světě. Z hlediska marketingu by to byl velmi dobrý tah. Nakonec jsem se rozhodla, že to neudělám. Moje doporučení vycházejí z paleo konceptu stravování a vůči čtenářům mé knížky je fér přiznat barvu.

Ale nebojím se toho, že by byla moje knížka označena za nějaký extrémistický model stravování. Paleo totiž není nic rigidního, co musíte dodržovat na 100 % za každých okolností děj se co děj. Každý si paleo pravidla může do určité míry ohýbat podle svého individuálního nastavení, zdravotního stavu a preferencí, a přesto to bude mít stále smysl a bude to přinášet užitek. Doufám, že se mi daří paleo stravování propagovat jako ZÁKLAD jídelníčku, nikoliv jako dogmatický mustr.

Oficiální výživová pochybení

Paleo vlastně odpovídá tomu, co se dnes konečně sem tam ozývá z „úst“ nejvyšších institucí zabývajících se zdravím – je potřeba snížit sacharidy (zejména rafinované cukry z průmyslově vyráběných potravin), zvýšit přísun zdravých tuků a i bílkoviny bývají zejména v dětském jídelníčku zastoupené nedostatečně. Paleo také klade obrovský důraz na kvalitní, průmyslově nezpracované potraviny s co možná nejvyšší výživovou hodnotou.

Trend je jasný, začínají se uznávat pochybení v dosavadních doporučeních, ale nestačí napsat, že tuky jsou zdravé. Pokud je totiž ve velké míře přidáte do jídelníčku plného rafinovaných sacharidů, můžete si zadělat spíš na problémy. A proč? Třeba i tohle se v knížce dozvíte. ;-)

Mojí výhodou při psaní bylo, že jsem stála před lety na stejné startovací čáře jako všichni ostatní rodiče, kteří tápou, co si tedy v tom chaosu protikladných informací o zdravé výživě pro děti vybrat. Přes pět let jsem si skládala dohromady dílky o tom, co je opravdu důležité v jídelníčku mít a jak ho postavit. Chtěla jsem proto napsat komplexní, ucelený obraz stylu stravování, který mi dává největší smysl, aniž bych rodiče zahlcovala a informace rozmělňovala.

Jeden z oborů, které jsem studovala, bylo učitelství a možná to nebylo zase tak vedle, jak se mi zdálo. Myslím, že dokážu dobře vidět souvislosti, vytáhnout z té přemíry informací to podstatné a předat to dál. To ostatně můžete posoudit sami.

Nová obálka a dotisk

Na začátku letošního roku jsem se rozhodla redesignovat své webové stránky a u toho padla i výzva nafotit novou obálku, která se bude více hodit k celkovému ladění nového webu.

Z celodenního focení s mými dvěma syny, které rozhodně nebylo procházkou růžovou zahradou, nakonec vznikly 3 použitelné fotky na obálku a jednu z nich vidíte na dotisku. :-)

Tereza Broschová
Jsem certifikovaná výživová poradkyně a specialistka na preventivní a funkční výživu.
 
Často pracuji s terapeutickým autoimunitním protokolem (AIP). Učím rodiče, jak výživným jídlem podpořit své děti, aby byly zdravé a spokojené, a pomáhám dospělým, aby našli svou cestu ke zdraví. Moje online kurzy Online kurz vaření a Opravdovým jídlem ke zdraví vám ukážou, jak na to.
 
Nabízím i individuální konzultace pro vás a vaše děti.

Trápíte se vy nebo vaše děti s nějakým chronickým onemocněním?

Díky tomuto e-booku zjistíte, že jídlem se dá léčit. Dozvíte se o terapeutické dietě AIP, která dokáže restartovat organismus a spustit jeho samouzdravovací schopnosti.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.