#3 AIP A ATOPICKÝ EKZÉM A ALERGIE

Třetí díl seriálu, ve kterém uvádím na pravou míru mýty, polopravdy a dezinformace ohledně autoimunitního protokolu, je o tom, s čím vším vám může AIP pomoci.

První díl (odkaz tady>>) je o rozdílech mezi paleem a AIP, druhý díl pak o tom, čím se autoimunitní protokol liší od jiných eliminačních diet (odkaz tady>>).

Pokud raději posloucháte než čtete, tak na konci článku najdete záznam živého vysílání.

Autoimunitní protokol, jak už sám název napovídá byl vyvinut na podporu léčby autoimunitních onemocnění. Postupně se ukázalo, že perfektně funguje i na „mírnější“ chronické problémy.

Proč?

Protože ty často bývají předstupněm onemocnění závažnějších a příčiny všech těchto onemocnění mají stejné kořeny. Více si o tom můžete přečíst i v mém třídílném seriálu „Rodičům chronicky nemocných dětí“ (odkaz na první díl je zde>>)

Atopický ekzém, reakce na potraviny, pylové alergie, bolesti různých částí těla, to všechno jsou první signály, že něco není v pořádku a že je potřeba tělo více vnímat.

Začíná totiž volat o pomoc a změnu. Zpočátku je to jen slabý hlásek, který se při neřešení potíží bude ozývat hlasitěji a hlasitěji.

S ČÍM MŮŽE AUTOIMUNITNÍ PROTOKOL POMOCI

Autoimunitní protokol je takový restart pro organismus. Díky tomu, že se spousta negativních vlivů zatěžujících organismus odstraní nebo alespoň eliminuje, tělo se může „nadechnout“.

Zároveň se do jídelníčku přidají potraviny, které organismus začnou vyživovat, a zavedou se opatření, která to vše ještě podpoří. Díky tomu se pak spustí samouzdravovací procesy.

Není to o žádné zázračné jednotlivosti (v podobě léků, mastí, doplňků stravy, superpotravin, …), ale jde o komplexní péči, kterou svému tělu nebo tělu svých dětí dopřejete.

AIP zkrátka není jen obyčejná eliminační dieta. Více o tom si přečtěte v druhém díle seriálu (odkaz tady>>)

A teď už konkrétně alespoň pár chronických potíží, abyste si dovedli představit, co vše se dá pomocí AIP řešit. Není to zdaleka vyčerpávající seznam …

CHRONICKÉ PROBLÉMY

 • potravinové alergie, intolerance a přecitlivělosti
 • pylové alergie
 • astma
 • bolesti kloubů, šlach, svalů
 • migrény
 • ekzémy
 • akné
 • problémy se spánkem
 • problémy s trávením (plynatost, nadýmání, koliky, zácpa, průjem, reflux/pálení žáhy)
 • oslabená imunita (náchylnost na virové a bakteriální infekce)
 • záněty (vaginální, močového měchýře, dýchacích cest, …)
 • únava
 • psychické problémy (deprese, úzkost, ADHD)

POTRAVINOVÉ ALERGIE, PŘECITLIVĚLOSTI A INTOLERANCE

U těchto potíží bych se ráda zastavila detailněji, protože to nejčastěji řeším se svými klienty a jejich malými dětmi.

Tím, že má autoimunitní protokol perfektně propracovaný, velmi podrobný a bezpečný způsob znovuzavádění potravin zpět do jídelníčku, dá se skvěle použít právě na vytipování potravinových alergií, přecitlivělostí nebo intolerancí na různé potraviny nebo složky potravin.

Cílem není zůstat na omezeném jídelníčku měsíce a roky, ale vědět, které potraviny jsou pro mě nebo mé děti bezpečné a můžeme je jíst bez toho, aby se náš zdravotní stav zhoršoval.

To se ale zjistí jedině dostatečně dlouhou eliminací a následně pečlivě provedeným znovuzaváděním.

AUTOIMUNITNÍ ONEMOCNĚNÍ

Autoimunitním onemocněním (AO) v současnosti trpí více a více lidí.  Autoimunitní onemocnění jsou ve své podstatě už nevyléčitelné, ale je možné dosáhnout naprosté remise příznaků a mít tak své onemocnění pod kontrolou.

U autoimunitních onemocnění už je imunitní systém v tak špatném stavu, že se otočí proti vlastním buňkám a tkáním a podle toho, v které části těla zaútočí, tam se projeví příznaky.

Jakmile má člověk diagnostikováno už jedno AO, je mnohem větší pravděpodobnost (oproti zdravé populaci), že se u něj objeví i další.

Mezi nejčastější AO patří:

 • celiakie
 • diabetes/cukrovka 1. typu
 • zánětlivá onemocnění střev (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida)
 • autoimunitní záněty štítné žlázy
 • revmatoidní artritida
 • roztroušená skleróza
 • psoriáza/lupénka
 • alopecie areata
 • a desítky dalších

AIP se u autoimunitních onemocněních používá nejčastěji společně s klasickou léčbou (váš ošetřující lékař by měl vědět, že podstupujete takovýto stravovací režim), při mírnějších chronických obtížích může být protokol používán pouze sám o sobě.

JAK JE MOŽNÉ, ŽE MÁ AIP TAK ŠIROKÉ VYUŽITÍ?

Důvod je prostý: kořeny problémů chronických onemocnění jsou víceméně stejné a zároveň propojené.

Jde o 

 • oslabený imunitní systém,
 • rozhozený hormonální systém,
 • propustné střevo (tzv. syndrom leaky gut),
 • dysbiózu (nerovnováhu mikrobiomu ve střevech),
 • chronický zánět
 • a nedostatek živin.

Na toto všechno autoimunitní protokol cílí. Na uzdravení střevního traktu a upravení hormonálního a imunitního systému do takové podoby, aby správně plnily svou úlohu.

VARIABILITA AUTOIMUNITNÍHO PROTOKOLU

Na základě toho, jak závažné jsou potíže, které řešíte, si lze autoimunitní protokol poskládat na míru.

Pro vysvětlení: pokud řešíte lehčí formu atopického ekzému, rozhodně nemusíte jít do striktní verze, ale můžete si některé potraviny v jídelníčku nechat a vyřadit například jen průmyslově zpracované potraviny, mléko a mléčné výrobky a potraviny s lepkem. Toto je taková nejmírnější forma eliminace pro to, aby to mělo smysl podstupovat.

Takto si jím prošla například Martina Benáčková se svým synem, u kterého se začaly projevovat příznaky začínající Crohnovy choroby.

Rozhovor s Martinou najdete tady>>

Martina řešila trávicí potíže a neprospívá u svého synka

Naopak pokud se už léta trápíte s propuknutým autoimunitním onemocněním, není na co čekat a doporučila bych vám striktní verzi v maximální délce 3 měsíců.

Tu se svým synem, v té době kojeným, zvolila Martina Vrkočová (odkaz na rozhovor tady>>).

Martina řešila atopický ekzém u svého nejmladšího synka

Mezi těmito dvěma póly je ale ještě spousta možných variant. 6týdenní online kurz Opravdovým jídlem ke zdraví jsem postavila tak, aby člověk na základě detailních informací o autoimunitním protokolu dokázal vyhodnotit svou situaci a rozhodnout se, co je pro něj nebo jeho dítě v danou chvíli nejlepším řešením.

ZÁZNAM ŽIVÉHO VYSÍLÁNÍ

Čtvrtý díl seriálu o AIP s názvem „Za jak dlouho čekat výsledky na AIP“ najdete tady>>


Více o AIP se dozvíte z mého e-booku Fakta o autoimunitním protokolu aneb Dá se jídlem léčit? Jak se zbavit ekzémů, alergií a jak správně podpořit tělo při autoimunitním onemocnění.

Tereza Broschová
Jsem certifikovaná výživová poradkyně a specialistka na preventivní a funkční výživu.
 
Často pracuji s terapeutickým autoimunitním protokolem (AIP). Učím rodiče, jak výživným jídlem podpořit své děti, aby byly zdravé a spokojené, a pomáhám dospělým, aby našli svou cestu ke zdraví. Moje online kurzy Online kurz vaření a Opravdovým jídlem ke zdraví vám ukážou, jak na to.
 
Nabízím i individuální konzultace pro vás a vaše děti.

Trápíte se vy nebo vaše děti s nějakým chronickým onemocněním?

Díky tomuto e-booku zjistíte, že jídlem se dá léčit. Dozvíte se o terapeutické dietě AIP, která dokáže restartovat organismus a spustit jeho samouzdravovací schopnosti.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.