RODIČŮM CHRONICKY NEMOCNÝCH DĚTÍ – část I.

V současné době jsou ordinace jak klasických lékařů, tak i alternativních léčitelů či terapeutů všech možných metod a cest plné dětí, které trápí nějaký dlouhotrvající zdravotní problém. Ať už jsou to děti s oslabenou imunitou, které jsou neustále nemocné, mají časté virózy a jdou v podstatě z nemoci do nemoci.

Děti, které trpí na ekzémy, alergie, ať už potravinové nebo pylové, děti, které odmalička trápí zažívání a mají koliky, refluxy, průjmy a zácpy. Ale i děti, které mají poruchy chování nebo jiné psychické problémy. A bohužel přibývá i těch, které už mají i závažnější onemocnění autoimunitního rázu, jako je lupénka, celiakie, cukrovka 1. typu, Crohnova choroba a desítky dalších.

Všechna tato onemocnění rostou doslova raketovým tempem a z pohledu západní medicíny jsou neřešitelná a v podstatě nevyléčitelná a doživotní. Chtěla bych mezi vás svým seriálem (jehož první část nyní čtete) zasít semínka naděje, že je to jinak, že je možnost, jak zvrátit tyto diagnózy a vrátit vaše děti mezi ty zdravé.

Hned na začátku je potřeba si uvědomit, že pohled západní, klasické medicíny na nemoc a zdraví je jen jeden z mnoha. Tím, že v tomto myšlenkovém rámci člověk vyrostl, má tendenci brát tento pohled za jediný možný, za ten správný, postavený na nezpochybnitelných a neprůstřelných faktech.

Ovšem při detailnějším pohledu (a věřím, že u mnohých z vás i po vlastních zkušenostech) musí být každému jasné, že ona „neprůstřelnost“ je jen zdání, že toto pojetí a praxe má velké trhliny, pokud se zde bavíme o chronických onemocněních. Je nutné mít otevřenou hlavu a dokázat se na zdravotní problémy svých dětí podívat i z jiných úhlů a hlavně z většího nadhledu.

Tak pojďme na to …

Příčinou je nekvalitní strava?

Mám spoustu dotazů, s ohledem na to, že se věnuji převážně výživovému poradenství, jestli je tedy za tímto opravdu hrozivým vzestupem onemocnění dětí (a v podstatě i dospělých) nekvalitní strava. A já vždycky odpovídám, že stejně jako všechno v životě, tak i toto není černobílé a nejde to zobecnit ve stylu: kvalitně jím = jsem zdravý, nekvalitně jím = nejsem zdravý.

Chtěla bych vám v těchto článcích předat celkový obrázek toho, jak já vidím zdraví, co všechno s tím souvisí, jaké jsou příčiny toho, proč mají lidé čím dál více problémy s chronickými nemocemi, a to už od dětského věku.

Genetika versus prostředí

Začnu tím úplně nejzásadnějším faktem, který si ovšem stále spousta lidí neuvědomuje. To, jak vypadá naše zdraví, v drtivé většině případů nerozhoduje naše genetická výbava, ale to, jakým životním stylem žijeme.

V minulých desetiletích byl obrovský boom okolo rozluštění genetického kódu a věřilo se, že díky tomu budeme moct poznat ten úplně základní mechanismus, který řídí naše životy, že budeme umět léčit nemoci, programovat lidi a před lidstvem se díky tomuto objevu začala otvírat spousta do té doby nemyslitelných možností.

Mnoho lidí si myslí, že jejich geny je předurčují k tomu, aby měli ekzémy, alergie, cukrovku, psychické potíže, autoimunitní onemocnění nebo rakovinu. Že jsou v podstatě takové tikající bomby a nezbývá než čekat, kdy to vypukne.

Ovšem čím dál zřetelněji se ukazuje, že to tak není. K tomu, aby se tato onemocnění skutečně projevila, musí přijít nějaké impulzy zvenčí, kterými se ta onemocnění nastartují.

Je jisté, že mnohá onemocnění mají svou genetickou složku, což znamená, že někdo je opravdu náchylnější na autoimunitní onemocnění, někdo na ekzémy nebo alergie, ale to, že jste na to náchylnější, neznamená, že se to u vás musí projevit.

V podstatě jste to vy, kdo rozhoduje o tom, jestli budete zdraví nebo ne. A nemluvím teď o těch asi 2 % onemocnění, které nejdou ovlivnit, protože jsou skutečně zapříčiněné jedním defektním genem, se kterým se narodíte.

Kdo startuje auto? Klíčky nebo řidič?

Moc se mi líbí příměr s klíčky od auta. Dá se říct, že klíčky od auta ovládají auto stejně jako aktivace určitého genu nebo vícero genů ovlivňují to, zda onemocníte určitou nemocí. Vtip je v tom, že ty klíčky sami od sebe to auto nenastartují! Musíte přijít vy a tím klíčkem otočit. Teprve pak se auto nastartuje. A to samé platí pro lidský organismus.

Můžete mít geny, které MOHOU SPUSTIT onemocnění, ale to, jestli ho opravdu spustí, ve velké míře záleží na tom, jak se ke svému tělu chováte a jaké vlivy na něj necháte působit.

To, co ovlivňuje naše geny, je tedy prostředí. A mezi prostředí si můžeme zařadit jídlo, spánek, pohyb, sociální vztahy, stres – ať už psychický nebo fyzický z toxického prostředí kolem nás (voda, domácí prostředí, hygiena, …). Zkrátka náš životní styl.

Ale já znám …

Možná vás teď napadl alespoň jeden případ člověka, který rozhodně zdravým životním stylem nežije, a přesto je zdravý a možná se i dožívá vysokého věku. Je to možné, i když v našem životním prostředí to budou čím dál vzácnější výjimky.

Každý jsme individuální a každý máme ten svůj limit, kdy propukne nějaká nemoc jinde.

Záleží na každé kapičce, která se přidává do vašeho poháru zdraví a každý máme ten pohár jinak velký. Je potřeba neustále vyvažovat a kapičku po kapičce ty vlivy, které nemáme třeba tak úplně šanci ovlivnit, opět z poháru vylévat – a to tak, že se zaměříme na to, co ovlivnit můžeme.

Zásadní podmínka zdraví … je VLASTNÍ ZODPOVĚDNOST

Uvědomění, že já mám ve svých rukou to, jak bude vypadat moje zdraví, je vlastně hodně optimistické. Pokud budeme dělat správná rozhodnutí ohledně životního stylu, pak můžeme být zdraví a naše děti také. Tisíce lidí po celém světě dokazují, že se dá dostat i z onemocnění, která západní medicína považuje za doživotní a neví si s nimi rady.

Jen je tu taková „drobná“, zásadní podmínka. Musíme si tu zodpovědnost za naše zdraví nechat ve svých rukou, anebo si jí vzít zpět, pokud už jsme ji předali někomu jinému, většinou zdravotnickému systému, lékařům.

Jestli si totiž myslíte, že existuje někdo, kdo to za vás může vyřešit, tak vás zklamu. NEEXISTUJE. Nejsou to ani lékaři, nejsou to ani terapeuti, nejsou to léčitelé, jediný, kdo může se svým zdravím nebo zdravím svých dětí něco udělat, jste pouze vy.

Od všech si můžete vzít rady, doporučení, ale to, jak s nimi naložíte, je už čistě jen na vás. Ta zodpovědnost je vaše. Bez ní to nikdy nebude fungovat.

V dalších dílech si povíme, proč už i malé děti jsou nemocné a co je možné pro ně udělat.

Pokračování tady>>

Online kurz Opravdovým jídlem ke zdraví, který je pro všechny,

  • kteří chtějí své dítě podpořit správným jídlem, aby se mohlo uzdravit,  
  • kteří se chtějí dozvědět souvislosti mezi (nejen) jídlem a zdravím a zjistit, jaké potraviny zdraví podporují a jaké ho naopak podlamují,
  • kteří se chtějí naučit vařit výživově bohatá jídla
  • a kteří chtějí převzít zodpovědnost za své zdraví a zdraví svého dítěte.

Tereza Broschová
Jsem certifikovaná výživová poradkyně a specialistka na preventivní a funkční výživu.
 
Pracuji s širokou škálou léčebných diet, metod, doplňků stravy či bylin. Mým oblíbeným nástrojem při terapeutické práci je léčebná dieta AIP, ve světě známá jako autoimunitní protokol, která má velký léčebný potenciál při léčbě chronických onemocnění jak u dětí, tak u dospělých. V online kurzech Online kurz vaření a Opravdovým jídlem ke zdraví vás naučím, jak zdravě vařit, nebo jak tělo podpořit při zdravotních potížích.
 
Nabízím i individuální konzultace pro vás a vaše děti.

Trápíte se vy nebo vaše děti s nějakým chronickým onemocněním?

Díky tomuto e-booku zjistíte, že jídlem se dá léčit. Dozvíte se o terapeutické dietě AIP, která dokáže restartovat organismus a spustit jeho samouzdravovací schopnosti.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.