Možná právě procházíte životní zkouškou, která se dá shrnout pod sousloví „chronicky nemocné dítě“.
Jste nešťastné, vyčerpané, plné strachů, viny a možná i studu. Máte narušené sociální vztahy se svým okolím, protože nikdo neví, co se u vás doma děje. Váš partnerský vztah chřadne, protože na něj není čas ani síla.
Jste neustále, 24 hodin denně 7 dní v týdnu, zaměstnány péčí o své dítě, které je nemocné. A je úplně jedno, čím trpí.
Mám pro vás pár rad a myšlenek, které píšu s odstupem mnoha let, kdy jsem si tím sama prošla. V současnosti se s těmito osudy setkávám na svých konzultacích a pocity a realita žen, které prochází tímto temným obdobím svého života, jsou často jako „přes kopírák“.
Důvěřujte své intuici – vždycky, za všech okolností. I kdyby proti vám stálo celé konzilium lékařů.
Nevztekejte se, nelitujte se, nebojujte. Přijměte situaci, ve které se teď nacházíte. V klidu si promyslete, co uděláte proto, aby se situace zlepšila, a pak krok po kroku, vytrvale a trpělivě za tím jděte. To, co se děje, se děje PRO VÁS, ne vám. Všechno to má nějaký smysl, který nemusíte nyní ještě vidět.
Přijměte zodpovědnost, nejste oběť, jste tvůrce svého života. Už jen rozhodnutí, že vezmete zodpovědnost za zdraví svých dětí (nebo svého) do svých rukou, vás neuvěřitelně posílí a posune.
Nezapomeňte, že to je jen životní období, které pomine, není to navždy. Snažte se na celou situaci podívat v delším časovém horizontu. Co bude za rok, za pět nebo dvacet let …? Určitě nebudete na stejném místě a ve stejných bolestech a problémech.
Dejte průchod emocím, ale nezůstávejte v nich. Prociťte je a nechte je odeznít a odejít.
Udělejte si čas jen sami na sebe. Na něco, co vám udělá radost a odreagujete se u toho. I 15 minut denně se počítá. Vnímejte, že existuje i svět okolo vás, ne jen vaše nemocné dítě nebo vaše nemoc, pokud jste nemocní vy sami.
V článku Mámou až za hrob najdete další inspiraci, jak se s touto situací popasovat >>
Pokud dostanete od někoho zaručenou radu, vždy se podívejte, zda jemu samotnému funguje (k automechanikovi, který si neumí opravit vlastní auto, byste také asi nejezdili).
Svěřte se někomu se svým trápením – kamarádce či jinému blízkému člověku. I psychoterapie může být skvělým způsobem, kdy se v podstatě někdo postará také o vás.
Nechte si poradit. Vyhledejte služby, kde se na zdravotní potíže dívají ne jako na oddělené problémy, ale kde se jde do hloubky, k příčinám problémů.
Každá cesta, která vás má posunout, je náročná. A není to většinou přímá cesta z bodu A do bodu B, ale často na ní čekají nepřehledné zatáčky, slepé ulice a náročný terén.
Trápíte se vy nebo vaše děti s nějakým chronickým onemocněním?
Díky tomuto e-booku zjistíte, že jídlem se dá léčit. Dozvíte se o terapeutické dietě AIP, která dokáže restartovat organismus a spustit jeho samouzdravovací schopnosti.