BEZOVÁ ŠŤÁVA BEZ CUKRU

Období, kdy je všude cítit vůně bezu, mi připomíná dětství. Jako dítěti mi vrtalo hlavou, proč se to jmenuje bez černý, když to kvete bíle. :-) Mamka nám každý rok připravovala šťávu do džbánku s kytičkami a pamatuji si, že krásně voněla a byla hrozně sladká.

Letos jsem se rozhodla udělat šťávu svým dětem já, ale protože cukru u nás doma neholdujeme, a když už sladím, tak většinou sušeným ovocem, dumala jsem nad tím, čím šťávu osladit.

Když jsem ji vyrobila, zjistila jsem, že je dobrá i neoslazená. Děti se teda moc netvářily (nebo spíše tvářily, že je to moc kyselé), takže těm jsem do sklenice přidala lžičku medu. Nakonec jsme byli spokojení všichni.

Před receptem ještě trocha teorie

Bez černý je odpradávna považován za magickou bylinku na mnoho neduhů a nemocí, u které se využívá nejen květ, ale také plod – černé bobule (odtud ten název :-) ).

Květ dokáže rozpouštět hleny, snižovat horečku, mírnit kašel a má močopudné a protizánětlivé účinky. Některé zdroje uvádí, že podporuje i tvorbu mléka při kojení.

Recept

  • 25 – 30 květů bezu černého
  • 1,5 litru vody
  • 1 citrón
  • (med na oslazení)
  1. Květy bezu dejte do hrnce nebo mísy a přilijte 1,5 litru převařené (ale vychladlé!) vody. Přidejte  nakrájený citrón (pokud máte bio, můžete i se slupkou, pokud normální, slupku okrájejte).
  2. Poté nechte 24 hodin louhovat zakryté utěrkou.
  3. Nakonec macerát přeceďte přes jemné sítko nebo plátýnko a šťáva je na světě.
  4. Nejlepší je vychlazená z ledničky.

Některé recepty doporučují pro zvýraznění chuti po louhování macerát ještě přivést k varu a ihned odstavit. Při tomto postupu se ale spousta léčivých látek ztratí, a to je podle mého velká škoda.

Bezu si můžete užívat nejen teď na jaře, ale jestli máte chuť a prostor, usušte si jej a v zimě se ohřejte u hrnečku voňavého a léčivého čaje.

Na nachlazení a kašel je nejlepší ho kombinovat s květem lípy.

Velmi mě baví ukazovat dětem, jaké dobroty se dají lehce připravit z toho, co nám příroda nabízí. :-) A co vy? Také připravujete bezovku?

Tereza Broschová
Jsem terapeutka funkční medicíny a výživy a certifikovaná výživová poradkyně.
 
Pracuji s širokou škálou léčebných diet, metod, doplňků stravy či bylin. Nabízím osobní poradenství pro vás a vaše děti. V online kurzech Kurz vaření bez lepku a mléka a Opravdovým jídlem ke zdraví vás naučím, jak zdravě vařit i jak tělo podpořit při zdravotních potížích.
 

Trápíte se vy nebo vaše děti s nějakým chronickým onemocněním?

Díky tomuto e-booku zjistíte, že jídlem se dá léčit. Dozvíte se o terapeutické dietě AIP, která dokáže restartovat organismus a spustit jeho samouzdravovací schopnosti.

Komentáře
  1. Káťa napsal:

    Dobrý den, jak dlouho Vám šťáva vydržela ? Předpokládám, že se musí uchovávat v ledničce, že?

    • Tereza Broschová napsal:

      Dobrý den, to už teď nevím, letos jsem ji ještě nedělala, ale v ledničce by pár dní vydržet měla.

  2. Kateřina napsal:

    dobry den, chápu správně že se štava již neředí vodou? dekuji

  3. Lucia napsal:

    Umyla ste kvety predtym? Mam pocit ze zmyjem ten vonavy pel…

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.