PALEO MÁ HLAVU A PATU

Paleo strava – kdo se s tímto pojmem setkal pouze náhodně, může mu to připadat krajně podezřelé. Jíst jako pralidé? Co je to za blbost? Ale co když to není blbost, co když to má hlavu a patu?

Možná už jste o tomto typu stravování slyšeli někde v televizi nebo v rádiu, ale nejspíš se k vám dostaly velmi zkreslené informace. Jak to vím? Pár takových hlášek, které byly úplně scestné, jsem slyšela také.

Paleo je v principu založeno na přirozeném, hodnotném jídle. Co se tím myslí? Maso, vejce, správné tuky, zelenina, ovoce, ořechy, semínka – nic víc, nic míň.

Je to strava, na kterou jsme odpradávna adaptováni (cca 2 miliony let) a nic na tom nezměnil ani fakt, že před 10 000 lety proběhla zemědělská revoluce a lidé se začali stravovat převážně obilovinami a luštěninami.

jídlo paleo

Paleo není jen o jídle, není to dieta, kterou po pár týdnech budete proklínat, že vám zase nepomohla (s obezitou, se zdravotními problémy) a začnete hledat něco dalšího.

Paleo je životní styl, návrat k přirozenosti ve všech jeho podobách – v jídle, spánku, pohybu, odpočinku – a ve výsledku vám vše dohromady zajistí skvělé zdraví.

Na paleo stravě nekonzumujete obiloviny, luštěniny, rafinované rostlinné oleje, mléčné výrobky, cukr a většinu jiných sladidel. Všechny tyto potraviny mají více mínusů než plusů pro vaše tělo.

Pro děti to platí dvojnásob, protože jejich imunitní systém se v prvních letech života teprve vytváří a není tak odolný, aby si poradil s mnoha látkami obsaženými právě v obilovinách nebo mléce.

Možná si teď říkáte, že vám toho v jídelníčku moc nezbude. To se zdá jen na první pohled. Paleo není o omezování. Potravin na výběr je spousta a existují tisíce receptů, které můžete vyzkoušet.

Pokud máte pocit, že je na čase zabývat se svým zdravím nebo zdravím svých dětí, doporučuji začít u jídla. Jídlo je základ. Jak známý je citát Hippokrata –

Nechť je jídlo tvým lékem a tvým lékem nechť je jídlo

– a jak málo se tím v dnešní době řídíme. Paradoxem je, že právě on je považován za zakladatele moderní medicíny.

Důležité je jíst kvalitní jídlo plné živin a vitamínů, které dodá tělu energii a nezatíží ho fyzicky ani mentálně. A to je strava na principech palea.

Jednou jsem slyšela větu:

Neubližujme dětem jídlem.

Stále mi to zní v uších, když kolem sebe vídám batolata s rohlíky s párkem v jedné ruce a s malinovkou v té druhé.

Jakmile jídla s nízkou výživovou hodnotou převažují v dětském jídelníčku, nezbude tam už místo na opravdové jídlo, které děti potřebují k růstu a vývoji. Kolik dětí je živo pouze na pečivu, mléku a sladkostech? A jak prospívají? Jak často jsou nemocné a mají problémy s imunitou?

DSC06960 - Kopie

Dobrá imunita je základ zdraví a musí se postupně vybudovat díky kvalitnímu a hodnotnému jídlu. Barevné vitamíny z lékárny to opravdu nespasí.

Mně i mým synům se díky této stravě velmi zlepšilo zdraví. Na mých stránkách si o naší cestě k paleu můžete přečíst celý příběh.

Jestli se chcete o tomto výživovém směru dozvědět více, stáhněte si můj e-book zdarma

Nebo si poslechněte rozhovor, kde o paleo principech mluvím >>

Tereza Broschová
Jsem certifikovaná výživová poradkyně a specialistka na preventivní a funkční výživu.
 
Často pracuji s terapeutickým autoimunitním protokolem (AIP). Učím rodiče, jak výživným jídlem podpořit své děti, aby byly zdravé a spokojené, a pomáhám dospělým, aby našli svou cestu ke zdraví. Moje kniha Opravdové jídlo pro děti - proč a jak začít vařit paleo a online kurz Opravdovým jídlem ke zdraví vám ukážou, jak na to.
 
Nabízím i individuální konzultace pro vás a vaše děti.

Trápíte se vy nebo vaše děti s nějakým chronickým onemocněním?

Díky tomuto e-booku zjistíte, že jídlem se dá léčit. Dozvíte se o terapeutické dietě AIP, která dokáže restartovat organismus a spustit jeho samouzdravovací schopnosti.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.