NEDOSTATEK ENERGIE

16513694 - cartoon mother and children and hi res raster files

Je jedna hodina ráno a já nemůžu usnout. Mám za sebou poměrně náročný den, takže bych měla padnout do postele a spát jako zabitá, ale nejde to.

Stejně jako v posledních pár týdnech mě provází permanentní pocit nedostatku energie a zároveň neschopnost usnout a odpočinout si. Z čeho to sakra mám? Moje úvahy se dodnes točily kolem toho, co dělám špatně – co jím nebo nejím …

Zkoušela jsem různě pozměňovat svoje jídelní návyky (výrazně omezit sacharidy, nejíst tolik večer, pak zase nejíst hned po ránu, nepřecpávat se, …), ale situace se nezměnila.

Paleo stravování mi v posledních měsících výrazně pomohlo, ať už se jednalo o fyzickou nebo psychickou stránku. Ze stavu podvyživeného, neustále hladového těla jsem se dostala na normální váhu s normální chutí k jídlu a psychicky se srovnala natolik, že jsem mohla ukončit svoje návštěvy u psycholožky, které mě zachraňovaly od dalšího kolapsu.

Určitě tomu napomohlo i velké zlepšení zdravotního stavu mých dětí, přestože u staršího syna to ještě není ideální stav (následky očkování jsou pro mě pořád noční můrou, i když už ne tak děsivou jako před pár měsíci).

Dnes mi docvaklo, co mi chybí …

Dostatečný čas jen pro sebe, kdy bych mohla načerpat energii na to, abych se mohla věnovat s chutí a elánem své rodině. Nejsem totiž robot, i když bych si to leckdy přála.

Rodičovská je u nás stále brána jako dovolená, kdy se s dětmi vyspíte dosyta (ha ha), pak jim uvaříte, sem tam vyperete a pak už je volno – procházky, hraní, dovádění. No není to krása? 🙂 . No, není …

DSC_0132

Nedávno mi velmi blízká osoba, které jsem se svěřila, jak těžké je 24 hodin denně 7 dní v týdnu zvládat péči o domácnost, děti a ještě se přitom tvářit, jak „happy” se cítím, řekla, že když jsem z dětí unavená, tak jsem si je neměla pořizovat. Pozdě bycha honit, že? 🙂

Možná je to situace jen v naší rodině, kde jsme na dvě děti (z nichž jedno vyžadovalo první tři roky života extrémně náročnou péči) zůstali jen my dva, rodiče. Nikdo s námi nechce nést břímě toho, že zrovna my jsme si vytáhli černého petra a naše dítě je náročnější, citlivější a vyžaduje jiné zacházení a režim.

Všichni si chtějí užít jen toho svého života (mít čas na své koníčky, své radosti a starosti) a rodinná solidarita a pospolitost se někam vytratila. Na to, abych se mohla alespoň trochu seberealizovat a psát blog, jsme si pořídili chůvu na pár hodin týdně.

Ve všech časopisech, novinách, televizi se dozvíte, že abyste byli zdraví a plní energie, musíte umět vypnout, relaxovat, nestresovat se … Svatá pravda! Ale jak těžké je tohle dodržovat pro mámy na plný úvazek, to bohužel víme jen my mámy …

Kvalitní jídlo je sice základ, ale psychická pohoda a vyrovnanost s tím jde ruku v ruce.

Tereza Broschová
Mou vášní je hledání odpovědi na to, co je zdravý životní styl a zdravá strava a považuji se za celoživotní studentku, protože jedině v tomto nastavení je možné být stále otevřená novým poznatkům. Jako máma dvou synků jídlo dennodenně řeším ve své kuchyni a mým cílem je inspirovat ostatní, že vařit se dá zdravě, rychle a jednoduše.
 
Jsem propagátorkou životnímu stylu paleo, který preferuje opravdové jídlo a i o tom je moje kniha Opravdové jídlo pro děti - proč a jak začít vařit paleo.
Komentáře
  1. Jitka napsal:

    Je to hrozně moc náročné… držím Vám pěsti, ať je lépe a ať se Vám daří si alespoň trochu víc odpočinout a nabrat sil.

    • Tereza Broschová napsal:

      Děkuju. Od napsání článku uběhl více jak rok a myslím, že už jsem se naučila i více odpočívat, navíc s tím, jak jsou děti větší a větší, tak je to méně náročnější. T.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *