BATÁTOVO-CELEROVÉ PYRÉ

Jedli už jste batáty? Víte, co to je?

Já ještě před rokem vůbec netušila, že něco takového existuje, natož abych z toho doma vařila. Nakonec si k nám domů cestu našly a staly se oblíbeným druhem zeleniny, který připravuji na mnoho způsobů.

Jejich použití je vlastně úplně stejné jako u brambor. Můžete je uvařit, upéct v troubě, udělat z nich pyré, …

35532294 - sweet potatoes with orange flesh (rich source of vitamin a)Batáty jsou kořenové hlízy tropické rostliny povijnice batátové a pocházejí ze Střední Ameriky. Dokonce byly do Evropy dovezeny o 100 let dříve než brambory.

Dnes je běžně seženete v malých zelinářstvích i ve velkých supermarketech.

Proč je zařadit do jídelníčku

Batáty (nebo se jim také říká sladké brambory, i když s těmi nemají nic moc společného) obsahují velmi mnoho vlákniny, vitamínů (C, B6), minerálů a mnoho dalších prospěšných látek jako jsou například přírodní barviva betakaroten či lutein.

Obsahují až 24% sacharidů, jejich energetická hodnota je vysoká a jako zdroj sacharidů pro děti a hodně aktivní lidi jsou výborným řešením.

Zařadit je můžete už i do prvních příkrmů pro kojence. Jsou sladké a dětem budou určitě chutnat.

Recept

Batáty a celer si připravte v poměru 1:1. Pro čtyři porce použijte středně velkou bulvu celeru a 2 středně velké batáty.

  1. DSC_0579Batáty i celer zbavte slupky, nakrájejte na kostky a dejte vařit do osolené vody.
  2. Po zhruba 20 minutách vodu slijte a uvařené suroviny rozmixujte do hladkého pyré a dosolte podle chuti.
  3. Pro zjemnění lze přidat pár lžic kokosového mléka.
  4. Na talíři můžete pyré polít ještě přepuštěným máslem (ghí) a posypat čerstvými nasekanými bylinkami (petrželkou, pažitkou).

Dobrou chuť!

Tereza Broschová
Jsem výživová poradkyně a propagátorka životního stylu paleo. K výživě se jsem se dostala před lety kvůli zdravotním problémům svého staršího syna a svět zdravého stravování a smysluplný životní styl paleo mi učaroval natolik, že jsem se rozhodla věnovat se mu i profesně.
 
V současné době se nejvíce zabývám dětskou stravou a učím rodiče, jak výživným jídlem podpořit své děti, aby byly zdravé a spokojené. Moje kniha Opravdové jídlo pro děti - proč a jak začít vařit paleo vám ukáže, jak na to.

Chcete vědět, jak by mělo vypadat OPRAVDOVÉ JÍDLO pro vaše dítě?

Stáhněte si e-book ZDARMA, ve kterém se dozvíte odpovědi na vaše otázky točící se okolo paleo stravování, a zboříte spoustu výživových mýtů ve své hlavě.

STÁHNOUT
ZDARMA
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů